Czytaj więcej:
Kościoły drewniane Mazowsza. Przewodnik okładka

Średnia Ocena:Kościoły drewniane Mazowsza. Przewodnik

Książka ebook jest poszerzoną wersją wydanego przed osiemnastu laty przewodnika „Kościoły drewniane Mazowsza”. Wtedy ukazał się jedynie tom poświęcony przedrozbiorowemu województwu mazowieckiemu. Książka, opisuje wszystkie kościoły, znajdujące się na terenach historycznego Mazowsza. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji, materiał został przedstawiony nie według podziału na przedrozbiorowe województwa i ziemie, ale w układzie geograficznym. Mazowsze zostało podzielone na pięć subregionów: trzy znajdują się na północ od równoleżnikowo płynących na tym terenie Wisły i Bugu (północno-zachodnie, północne, północno-wschodnie), a dwa na południe od tych rzek (zachodnie i wschodnie). W publikacji omówiono wszystkie drewniane kościoły rzymsko-katolickie, jakie znajdowały się na Mazowszu u progu drugiej wojny światowej, a więc przed niemalże 80 laty (stan na 1 września 1939 roku). Pominięto te obiekty, które są świątyniami mariawickimi, lub kościołami ewangelickimi — zarówno zachowanymi, jak i tymi, które po drugiej wojnie przekształcono na świątynie rzymsko-katolickie. W ciągu ostatnich 18 lat, jakie dzielą obie książki, z mazowieckiego krajobrazu zniknęły trzy kościoły drewniane, które spłonęły w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach: w Stoczku Węgrowskim, Długiej Kościelnej  i Sadykierzu.Na szczęście mimo problemu ochrony kościołów drewnianych, które zastępowane są świątyniami murowanymi, obiekty budzące szczególną troskę nie tylko szczęśliwie przetrwały, lecz większość z nich znajduje godne miejsce do dalszej egzystencji. Zdarzyło się jeszcze coś dobrego, co jest prawdopodobnie ewenementem na skalę światową! Otóż cztery spośród omówionych w pierwszym tomie kościołów (Gąsiorowo, Glinianka, Goźlin-MariańskiePorzecze i Jeruzal) zdążyły „zagrać” w polskich serialach. Jeśli choć element pieniędzy zarobionych w ten sposób została przeznaczona na ich odrestaurowanie (a takie prace miały i mają miejsce), to można się tylko cieszyć z doskonałego pomysłu na podreperowanie skromnych budżetów wiejskich parafii, których nie stać na kosztowne remonty. Może zatem producenci filmowi odkryją w tej książce pdf kandydatów na następnych „wiekowych aktorów”, dla których też znajdzie się miejsce w kolejnych filmach? Każde z haseł składa się z trzech części: informacji o miejscowości, o parafii i o kościele. W tej ostatniej przedstawiono nie tylko zachowany (lub ostatni z nie zachowanych) do dziś obiekt, lecz też świątynie, które istniały wcześniej w tym miejscu. Nieco mniej miejsca poświęcono wyposażeniu wnętrza, skupiając się głównie na najbardziej rzucających się w oczy fragmentach (ołtarze, ambony, belki tęczowe). Jedynie w przypadku paru unikatowych obiektów zamieszczono info o znajdujących się w ich wnętrzach pięknych obrazach, czy również świetnych polichromiach. 320 stron formatu A5 (21 x 15 cm), w pełnym kolorze. Liczne zdjęcia, mapki, plany, rysunki, broszura szyta nićmi, oprawa miękka ze skrzydełkami; wewnątrz skrzydełek mapka opisanego obszaru.

Szczegóły
Tytuł Kościoły drewniane Mazowsza. Przewodnik
Autor: Wiśniewski Jacek A.
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza REWASZ
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Kościoły drewniane Mazowsza. Przewodnik pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Kościoły drewniane Mazowsza. Przewodnik Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Kościoły drewniane Mazowsza. Przewodnik PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!