Czytaj więcej:
Panufnik okładka

Średnia Ocena:Panufnik

Kompozycje Panufnika publiczność przyjmowała owacjami w prestiżowych salach koncertowych świata. Lecz nie w Polsce. Tu przez ćwierć wieku od ucieczki kompozytora jego muzyka była zakazana, a on szkalowany. Także dzisiaj lepiej zna go Anglia niż Polska, za którą tęsknił pół życia i której dedykował większość utworów. Gdy był dzieckiem, matka wyśniła jego spotkanie z angielską królową. Pod koniec życia jako pierwszy polski artysta otrzymał z rąk Elżbiety II tytuł szlachecki. Syn skrzypaczki i lutnika muzykę dostał w genach, a od losu talent. Przed wojną zdążył skończyć konserwatorium i wyjechać po nauki do mistrzów w Wiedniu, Paryżu i Londynie. Wrócił, by opiekować się rodziną. Okupację przeżył, grając z Witoldem Lutosławskim w kawiarniach i komponując patriotyczne pieśni (m.in. Warszawskie dzieci). Po wojnie rzucił się w wir odbudowy życia filharmonicznego. Władza ludowa hołubiła go i sądziła za najlepszego kompozytora, lecz nie pozwalała mu komponować tak, jak chciał. W połowie życia wybrał wolność na emigracji. Pisał na zamówienie m.in. Yehudiego Menuhina i wspaniałych orkiestr: Londyńskiej, Bostońskiej i Chicagowskiej. Na chwilę oderwał się od komponowania, żeby spisać wspomnienia (Methuen, 1987). – Całe życie był żarliwym polskim patriotą – zaświadcza Lady Camilla Jessel Panufnik, małżonka kompozytora, dzięki której zaczął na powrót tworzyć. Do opowiedzianej przez niego historii życia dodała epilog, włożyła dużo zrobionych zdjęć i mnóstwo serca, by książka ebook ukazała się w stulecie jego urodzin, w Roku Andrzeja Panufnika.

Szczegóły
Tytuł Panufnik
Autor: Panufnik Andrzej
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Rok wydania:

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Panufnik pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Panufnik Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Panufnik PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • urszula444

  Niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju biografia. Idealnie opowiedziana historia, która niejednokrotnie porusza.Życie Andrzeja Panufnika było barwne i na własny sposób niezwykłe: szczególnie interesujący jest przekrój przez czasy okupacji i emigracji. Dlatego również ta biografia ma mocny osobisty wydźwięk.Polecam.

 • Dorat

  Myślę, że każdy zainteresowany życiem i twórczością Panufnika będzie zadowolony z tej biografii. Ja sięgnąłem po nią z olbrzymią przyjemnością i nie żałuję. Dowiedziałem się z niej wielu interesujących rzeczy, o których wcześniej nawet nie miałem pojęcia. Na uwagę zasługuje też idealny styl w jakim napisana jest ta biografia.

 • Banina

  Bardzo niezła biografia, napisana w interesujący i przystępny sposób. Wzięty pod uwagę jest także okres wojenny. Podczas okupacji Warszawy przez Niemców w okresie II wojny światowej Panufnik zarobkował razem z innym dużym polskim kompozytorem i swoim przyjacielem. Bardzo interesujące aspekty z życia gwiazdy. Zalecam książkę, jest świetna.

 • Kocia

  Biografia jest bogata w dużo informacji, w autobiografii zostało ujęte praktycznie całe życie Panufnika. Autobiografie zazwyczaj nie są szczere, lecz w tej lekturze akurat, twórca ujął najwięcej informacji ze własnego życia, nie ukrywając faktów. Każda osoba zainteresowana tematem, bardzo doceni tą publikację.

 • Diludam

  Mam zamiar podarować tę biografie swojemu tacie na urodziny. Jest dużym wielbicielem tego kompozytora i wielbi jego muzykę. Dlatego uważam, że upominek będzie jak najbardziej trafny. Liczę tylko, że ta biografia nie zaliczy jakiejś obsuwy, bo narodziny mojego taty są tuż, tuż. Myślę, że każdy kto choć trochę interesuje się tym tematem zgodzi się ze mną, że warto mieć tę biografię w domowej kolekcji.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!