Czytaj więcej:
Choroby roślin sadowniczych powodowane przez wiroidy i wirusy okładka

Średnia Ocena:Choroby roślin sadowniczych powodowane przez wiroidy i wirusy

Nowoczesna ochrona roślin przed chorobami wymaga od szkółkarza albo sadownika z jednej strony znajomości swojej szkółki czy sadu, z drugiej zaś wiedzy dotyczącej metod ich ochrony. Ocena zagrożenia ze strony różnorakich chorób możliwa jest tylko wtedy, gdy dokładnie zna się biologię patogenów. Wiroidy stanowią stosunkowo najpóźniej poznaną grupę patogenów roślin. Dużo chorób przez nie powodowanych, np. wrzecionowatość bulw ziemniaka albo karłowatość złocienia, uznawano (do 1971 r.)ze względów epidemiologicznych i symptomatologicznych za choroby wirusowe. Wciągu ostatnich 20 lat, w wyniku wykorzystania do badań technik biologi imolekularnej, wiedza na temat tej grupy patogenów roślin została poszerzona. Obecnie zidentyfikowano 28 gatunków wiroidów roślin, w tym 9 z nich stanowi niebezpieczeństwo dla upraw sadowniczych. Wirozy są ważną grupą chorób roślin sadowniczych. Minione lata doświadczeń i obserwacji przekonały o tym sadowników i szkółkarzy - zarówno praktyków, jak i naukowców. W polskim naukowym piśmiennictwie fitopatologicznym nie ma całościowego opracowania dotyczącego chorób roślin sadowniczych powodowanych przez wirusy, a także wiroidy, które uwzględniałoby aktualny stan wiedzy w tej dziedzinie. W niniejszej książce pdf przedstawiono 44 choroby wirusowe i 9 chorób, których sprawcami są wiroidy. Choroby te występują na roślinach sadowniczych w Polsce albo stanowią dla tych roślin potencjalne zagrożenie. Spośród omówionych 53 chorób 6 podlega obowiązkowi zwalczania i znajduje się na liście kwarantannowej. Większość z pokazywanych chorób i ich sprawców nie była dotychczas omówiona w żadnym polskim podręczniku. Na podstawie dostępnych źródeł literatury a także wieloletnich swoich doświadczeń zebrano i zaprezentowano dane dotyczące chorób drzew owocowych i roślin jagodowych powodowanych przez wiroidy albo wirusy. Omówiono: występowanie i szkodliwość, objawy chorobowe, sposoby diagnozowania a także metody ochrony roślin przed tymi chorobami. Szczegółowe opisy poprzedzono częścią ogólną, w której znalazły się aktualne info dotyczące chorób powodowanych przez wiroidy albo wirusy, ich epidemiologii a także sposobów szerzenia się. W książce pdf omówiono także zasady klasyfikacji wiroidów i wirusów a także sposoby ich wykrywania i identyfikacji. Uzupełnieniem informacji są liczne barwne fotografie, na których przedstawiono najbardziej charakterystyczne reakcje roślin na poszczególne choroby. Z pewnością ułatwi to ich rozpoznanie. Na końcu podręcznika znajduje się alfabetyczny spis pełnych nazw chorób powodowanych przez wirusy albo wiroidy a także angielskich i polskich nazw czynników sprawczych. Podręcznik przeznaczony jest dla studentów wydziałów ogrodniczych wyższych uczelni rolniczych, pracowników naukowych, szkółkarzy i sadowników a także pracowników inspekcji ochrony roślin. Pomoże on lepiej poznać zagrożenia dla polskiego szkółkarstwa i sadownictwa ze strony wiroidów i wirusów, a przede wszystkim przyczyni się do poprawy zdrowotności roślin.

Szczegóły
Tytuł Choroby roślin sadowniczych powodowane przez wiroidy i wirusy
Autor: Paduch-Cichal Elżbieta
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: PWRIL Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
Rok wydania:

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Choroby roślin sadowniczych powodowane przez wiroidy i wirusy pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Choroby roślin sadowniczych powodowane przez wiroidy i wirusy Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Choroby roślin sadowniczych powodowane przez wiroidy i wirusy PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!