Czytaj więcej:
Dziewczyny wyklęte. Część 2 okładka

Średnia Ocena:Dziewczyny wyklęte. Część 2

Druga element bestselleru Szymona Nowaka o dziewczynach, dla których wojna nie skończyła się 9 maja 1945. Łączniczki, sanitariuszki, narzeczone siostry i powiernice Żołnierzy Wyklętych. Ciche bohaterki zmagań o wolną Polskę.  Zwyczajne polskie dziewczyny, marzące o sukni ślubnej z długim welonem i szczęśliwej rodzinie, które los zmusił do bezkompromisowych wyborów. Kobiecość rzucona w wir krwawej wojny domowej toczonej przez komunistów bez żadnych zasad. Przez całe lata skazane na zapomnienie czy pogardę – zawsze broniły honoru leśnego Wojska Polskiego. Dopiero teraz historia zaczyna przyznawać im rację a ich nazwiska powoli przedostają się do podręczników. Od wydawcy:"- Panownie, oto «Zo», kurier Naczelnego Wodza.W drzwiach stanęła Elżbieta. Drobna, ładna blondynka.- Przyprowadziliśmy szczególnie niebezpiecznego bandytę!Letnia sukienka Władki nosiła świeże ślady karmienia dzidziusia piersią.- Dlaczego nie krzyczałaś, kiedy cię bito?- Tak zostałam wychowana". fragmenty książki

Szczegóły
Tytuł Dziewczyny wyklęte. Część 2
Autor: Nowak Szymon
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Fronda
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Dziewczyny wyklęte. Część 2 pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Dziewczyny wyklęte. Część 2 Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Dziewczyny wyklęte. Część 2 PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Paulina Rewolińska

  Seria ‚dziewczyny’ jest jedną z moich ulubionych. Bardzo mi się podobała, zalecam osobą, które lubią historię i opowieści dziewczyn z ciężkich czasów Polskiej historii.

 • Wojciech Kośnik

  Dynamicznie i profesjonalnie. Zalecam zakupy przez internet w empik.

 • karolajki84

  Cudowna książka, cudowne historie ludzi którzy walczyli o wolność Polski już po wojnie. Nie tylko mężczyźni stoją za naszą wolnością. Tak naprawdę wiele zawdzięczamy kobietom, które nie spoglądały na warunki a murem nieustanny za własnymi facetami czy równo z nimi walczyli o wolność.

 • Robunio

  POLECAM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Ósemkowy Klub Recenzenta

  Książka ebook Szymona Nowaka "Dziewczyny wyklęte 2" to hołd złożony polskim bohaterkom, które najlepsze lata własnego życia poświęciły potyczce za ojczyznę. Jest to druga element z tego cyklu i jednocześnie następny zestaw szesnastu opowieści o tragicznych losach dziewczyn, które przeżyły wojnę, lecz zamiast cieszyć się życiem w wolnym kraju, musiały dalej mierzyć się z przeciwnościami losu.Kobiety mimo wszystko starały się powrócić do normalnego życia, nierzadko same musiały zapewnić byt rodzinie i wychować dzieci, których ojcowie zostali zamordowani przez Niemców albo zakatowani w ubeckich więzieniach. W powojennych losach bohaterek przewijają się wspomnienia związane z torturami, wymuszeniami zeznań a także sfingowanymi procesami. Opowieści są przejmujące i dramatyczne, książka ebook wzbogacona została o fotografie osób, których dzieje są przedstawiane a także fotografie autentycznych dokumentów bezpośrednio związanych ze sprawą polskiego podziemia. Szczególnie fotografie kobiet i ich najbliższych sprawiają, że nie prześlizgujemy się po kartkach omówionych historii, lecz zatrzymujemy się na dłużej przyglądając się bohaterkom, nawiązując tym samym głębszą więź z nimi. Kobiety wyklęte ryzykując wielokrotnie swoim życiem, dla niezła ojczyzny, nie spotkały się z wdzięcznością z jej strony, bo w perspektywie lat powojennych ich potyczka nie była zwycięska. Ojczyzna nie odzyskała niepodległości, a one nieustanny się wrogiem narzuconego z zewnątrz ustroju. Jednak po wielu latach prawda zwycięża, ich poświęcenie nie poszło na marne, ziarno wolności zasiane przed laty wreszcie kiełkuje. Naród odzyskuje świadomość, a wolna ojczyzna docenia poświęcenie własnych córek.Jeśli pragniesz poznać prawdziwe historie i dramaty z czasów wojny i lat komunistycznej okupacji, zapraszam do przeczytania tej książki.Ola, lat 17źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

 • Jarr74

  „Czy była winna? Dla komunistycznego sądu – bezsprzecznie. Jeszcze w okresie okupacji niemieckiej należała do polskiego podziemia skupionego wokół NOW. A to przecież niewybaczalne przestępstwo”.Kolejna, niesłychanie ważna, publikacja Szymona Nowaka, odsłaniająca meandry naszej skomplikowanej dwudziestowiecznej historii i prawdopodobnie stale zbyt mało, przynajmniej moim zadaniem, słyszalny głos w dyskusji o naszych dziejach najnowszych. Szczególnie w kontekście tragicznych losów naszych rodaków, których wojenne a szczególnie powojenne losy, wpisane zostały w nowy, geopolityczny podział Europy i Świata.Autor po raz drugi przedstawia nam sylwetki kilkunastu polskich bohaterek (żołnierek niepodległościowego podziemia, sanitariuszek, informatorek, łączniczek czy po prostu przeciwniczek nowej władzy i komunistycznego ładu), których bolesne, dramatyczne historie, w znacznej części już zapomniane, nieustanny się odbiciem dramatu pokolenia, które nie zgodziło się na niemiecką a później na sowiecką okupację wraz podeptaniem polskiej narodowej tradycji i kulturalnego dorobku.To wydobyte z zakamarków ludzkiej pamięci, rodzinnych wspomnień, relacji współtowarzyszy broni i współwięźniów a także istniejących archiwalnych dokumentów z tego okresu, wstrząsające opowieści, będące jaskrawym przykładem osobistej i dziejowej niesprawiedliwości. Okrwawiony cierń, który przez dziesięciolecia, aż po czasy nam współczesne, tkwić będzie w polskiej świadomości społecznej.Będzie to kilkanaście historii o symbolicznych już „polskich drogach”, po których przyszło poruszać się pokoleniu naszych babek a których ofiara uznana i doceniona zastała dopiero po latach w wolnej już od komunistycznego zniewolenia Polsce. To losy świetnych i straszliwie doświadczonych kobiet, które w pełni świadome grożącego im niebezpieczeństwa zdecydowały się na wybór najtrudniejszy z możliwych, płacąc za to szczęściem rodzinnym, prześladowaniem, wieloletnimi wyrokami, gehenną stalinowskich aresztów i więzień a częstokroć też swoją śmiercią.

 • Asia

  I oto twórca przedstawia czytelnikom kolejne szesnaście bohaterek, kobiet, które nie wahały się zaryzykować życia dla ojczyzny, a po wszystkim przyszło im za to słono zapłacić. Czasami swoją głową. Dla nich wojna nie zakończyła się w maju 1945 roku, trwała jeszcze długo, czasami dużo lat. Aresztowane, trzymane w nieludzkich warunkach, o spleśniałym chlebie, bez wody, mokre w przenikliwym zimnie. Bite? To zbyt delikatne słowo. Katowane. Traktowane prądem. Przesłuchiwane długimi dniami i karane za każdą odpowiedź niesatysfakcjonującą władzy. Jedne twarde i silne, inne pełne zwątpienia i przerażone. Na ich temat przez dużo lat historia zamilkła. Dopiero teraz- po wielu latach, gdy większość z nich już nie żyje - zaczyna się o nich mówić, przywraca się im honor i oddaje miejsce, jakie zajmowały w historii Polski. Irena. Zo. Wiktoria. Marta. Ramzesowa. Ziuta. Ciotka. Eugenia. Ruta. Jachna. Krystyna. Mała Danka. Zofia. Iskierka. Ewunia. 999. Kobiety wyklęte. Na stronach swej publikacji Szymon Nowak przywraca do życia odważne Polki i wiedzie czytelnika przez ich wojenną i partyzancką codzienność, do chwili, gdy zostają aresztowane. Podczas lektury rzuciło mi się w oczy, jak bardzo metodyczna była w swych działaniach władza. Wydarzenia z pokojów przesłuchań są niemalże swoim lustrzanym odbiciem. Przebija z nich straszne okrucieństwo. Wydaje się niemożliwym, żeby ktoś mógł przeżyć takie katowania. Szczególnie wstrząsnęła mną historia Ciotki, którą tak skatowano, że sądzono, że nie żyje. Zdecydowano się więc wyrzucić ją przez okno i upozorować chęć ucieczki. Na szczęście dziewczyna jęknęła w ostatniej chwili, dając tym samym znać, że żyje. Nie uratowało to jednak jej życia. Została rozstrzelana 18 grudnia 1944 roku. Szymon Nowak historię serwuje czytelnikom w bardzo przystępnej, zbeletryzowanej formie. Dzięki temu nawet tak trudną tematykę, emocjonującą, bolesną, wręcz się pochłania. Każda historia została uzupełniona zdjęciami - zarówno z wojny, jak i z życia rodzinnego poszkodowanych, nie brakuje także skanów dokumentów z przesłuchań, zapisanych wyroków... Obie książki Szymona Nowaka powinny stać się obowiązkową lekturą dla osób, którym pojęcie patriotyzmu jest nieobce. Dzisiaj często prowadzą oni pomiędzy sobą utarczki, przekrzykując się, czym jest prawdziwy patriotyzm, zarzucają, że ich wolność jest naruszona. Może powinni przekonać się, jak wyglądała lekcja patriotyzmu w wydaniu tych mężnych kobiet.

 • dobrerecenzje.pl

  18 maja 2016r. Odbyła się premiera bestsellerowej książki Szymona Nowaka „Dziewczyny wyklęte 2”. To książka ebook bardzo wyczekiwana, opowiada o zwykłych dziewczynach, które ryzykując własne życie dla ojczyzny nieustanny się bohaterkami i walecznymi patriotkami. Przecież to było oczywiste i normalne, ponieważ wszyscy w rodzinach tak robili i poprzez to kobiety nie czują się bohaterkami ale jak mówią skromnie ”zwykłe kobiety Polki, którym przyszło żyć w niełatwych czasach”Jedynie miały trochę żal do tych, którzy zabrali wolność im i Polsce. Kobiety żyjące w tamtych czasach niechętnie opowiadały (te które przeżyły) o sobie, co było spowodowane więzienną traumą.Bardzo młodziutkie, niekiedy nastolatki, ale miały wychowanie głęboko patriotyczne, pełniły rolę sanitariuszek albo łączniczek, za co płaciły najwyższą cenę - cenę życia.Przytoczę tutaj postać młodziutkiej Ireny, która miała odwagę sołdatowi wykrzyczeć w twarz „aby szanował jeńców wojennych”, dostała za to serię z karabinu łatwo w pierś, razem z innymi jeńcami.Dziewczyny z tamtego okresu również chciały zwyczajnie żyć, pracować, utrzymywać dzieci, a tu UB zabijało je „jak psy i zakopywali w bezimiennych dołach”Autor w swej książce pdf zawarł 16 opowiadań o walecznych dziewczynach - bohaterkach. I choć książka ebook zawiera 534 strony, to czyta się ją z duszą na ramieniu. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś nie przeczytał tej książki, ponieważ uważam, że jest to po prostu nasz obowiązek, a już szczególnie młodego pokolenia.Tak bardzo się cieszę, że po nad pół wieku spoczął na Wojskowych Powązkach płk Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”- Żołnierz Wyklęty zabity przez komunistów. Decyzją ministra obrony Szendzielarz został awansowany do stopnia pułkownika.„CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM”Na pewno kobiety wyklęte chciałyby, żeby młode pokolenie wiedziało, jak cenną rzeczą jest wolność i jak kluczowy jest patriotyzm.Książka ta powinna być lekturą obowiązkową dla młodego pokolenia.Moja ocena: 10/10Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

 • jeke5

  ,,Dziewczyny wyklęte 2" to zestaw kolejnych szesnastu opowieści o tragicznych losach dziewczyn, które poświęciły się potyczce za ojczyznę i dla których wojna nie zakończyła się 9 maja 1945 roku. Irena, Zo, Wiktoria, Marta, Ramzesowa, Ziuta, Ciotka, Eugenia, Ruta, Jachna, Krystyna, Mała Danka, Zofia, Iskierka, Ewunia, 999 to kobiety, które poświęciły własne najlepsze lata młodości i własne życie, by wspierać żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, czy również Narodowej Organizacji Wojskowej, a gdy do Polski wkroczyli Sowieci stale walczyły z komunistycznym reżimem. Ich historie twórca przedstawił w formie zbeletryzowanej, dzięki temu zabiegowi można się wczuć w to co przeżywały, a lektura jest przez to lżejsza. Dodatkowo w książce pdf umieszczono wiele archiwalnych zdjęć, które zdecydowanie wzbogacają publikację.Wszystkie opowieści są przejmujące i dramatyczne. Władysława z Leżajska zdecydowała się wstąpić do konspiracji po śmierci ojca, który należał do podziemia już wcześniej wraz z jej braćmi. Jej mama nie była zaprzysiężona, lecz karmiła partyzantów, prała ich ubrania i udzielała im noclegu. Władysława była świadkiem mordu na ojcu i innych mężczyznach dokonanym przez Niemców.,,Była pierwsza na miejscu kaźni. Jej oczom ukazał się przerażający widok. Na zielonej łące pełnej wiosennych kwiatów leżeli pokotem rozstrzelani. Ciała były rozrzucone w nieładzie, czasem jedno na drugim. Ręce i nogi pomordowanych splątywały się ze sobą, jakby skazani trwali w pośmiertnym uścisku. Władka widziała już w swoim krótkim życiu martwych ludzi, lecz widok rozstrzelanych nad czterdziestu mieszkańców Leżajska wstrząsnął nią do reszty. Drżąc na całym ciele, poszukiwała wzrokiem ojca. I zobaczyła go ... Leżał w samym środku grupy. Chciała do niego pobiec, lecz drogę zagradzały jej leżące wszędzie trupy. Na samą myśl o tym, że miałaby nadepnąć na ich ręce, głowy czy piersi, przeszył ją dreszcz. Nieustanna niezdecydowana i łzy napłynęły jej do oczu.-Tatusiu!-wołała. - Tatusiu!"W powojennych losach bohaterek przewijają się wspomnienia związane z ubeckimi aresztami śledczymi, torturami i wymuszeniami zeznań, sfingowanymi procesami, wieloletnimi odsiadkami w więzieniach o różnorakim rygorze. Pomimo tragicznych przeżyć dziewczyny starały się powracać do normalnego życia, a nierzadko same musiały zapewnić byt i wychowywać dzieci, których ojcowie zostali zamordowani przez Niemców albo zakatowani w ubeckich więzieniach.,,Dziewczyny wyklęte 2" to książka-hołd złożony polskim bohaterkom, nierzadko nieznanym albo zapomnianym, które walczyły o wolność. To przypomnienie współczesnemu młodemu pokoleniu o dzielności, odwadze, patriotyzmowi, poświęceniu ich przodków, dzięki którym mogą żyć w wolnej Polsce. Warto poznać te wydarzenia i porywające dzieje bohaterek.http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!