Czytaj więcej:
Kawa z kardamonem okładka

Średnia Ocena:Kawa z kardamonem

Odnalezione przypadkiem stare fotografia kryje wstydliwą rodzinną tajemnicę, którą usiłuje rozwikłać piętnastoletnia Linka. W poszukiwaniach prawdy przeszkadza kobiecie rodzina, która nie chce z nią rozmawiać o sprawie sprzed lat. Jakby tego jeszcze było mało  – Linkę czeka niełatwy egzamin gimnazjalny, konflikt z najlepszą przyjaciółką i miłość, na którą nie jest jeszcze gotowa. Trzeba nie lada wrażliwości i dojrzałości, aby rozwiązać te problemy. Aby walczyć o własne uczucia i pasje, o prawo do prawdy, nie raniąc innych. Czy Lince się uda?Przepis na kawę z kardamonem:Najbardziej aromatyczny kardamon kupuje się w całości. Z suchych, zielonych strączków należy starannie wydłubać małe, czarne ziarenka. Kawę (sypaną, najlepiej arabikę) zaparzyć w dzbanku, dosypując do niej ziarenka kardamonu. Proporcje: dwie czubate łyżeczki kawy i 4–5 strączków kardamonu na wielki kubek kawy. Kawę należy parzyć przez 5 minut. W tym okresie w małym garnuszku podgrzać mleko (nie doprowadzając do wrzenia, jeśli nie lubimy kożuchów). Zaparzoną kawę przelać do wielkiego kubka (albo grubej szklanki do latte), dolać mleka do pełna. Posłodzić miodem. Kawa z kardamonem rozgrzewa, pobudza i poprawia humor. Jest również znanym afrodyzjakiem.

Szczegóły
Tytuł Kawa z kardamonem
Autor: Jagiełło Joanna
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura
Rok wydania: 2017

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Kawa z kardamonem pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Kawa z kardamonem Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Kawa z kardamonem PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Monika Ś

  Nierzadko nie zdajemy sobie sprawy, że w naszych rodzinach skryte są tajemnice o jakich nie mamy pojęcia. Z reguły to właśnie przez przypadek wychodzą na jaw, a to ujrzymy pozornie nic nie znaczące zdjęcie, a to ktoś życzliwy coś chlapnie, a bezpieczny do tej pory świat czterech ścian rodzinnego domu staje się pułapką, od której pragniemy uciec. W takiej właśnie nieciekawej sytuacji odnalazła się Linka, główna bohaterka powieści Joanny Jagiełło Kawa z kardamonem. Linka jest uczennicą ostatniej klasy gimnazjum i jak każdego ucznia na tym etapie nauki czekają ją testy gimnazjalne a także wybór liceum, które pomoże rozwijać jej pasje. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że niespodziewanie wszystko zaczyna się w jej życiu sypać: kłóci się z przyjaciółką, wali się jej życie rodzinne, a wybrana przez nią szkoła średnia wydaje się być jedynie odległym marzeniem. Na domiar złego męczą ją niewyjaśnione sny, a w jej ręce wpada fotografia sprzed lat, które jedynie dołoży jej problemów. Dylematy nastolatki Życie Linki niby nie różni się specjalnie od życia jej kolegów - do czasu, gdy niespodziewanie opuszcza ich matka. Wszystko spada na głowę głównej bohaterki, ponieważ jej ojczym, pracuje od rana do wieczora. Kobieta i tak radzi sobie fantastycznie: sprząta, pierze, gotuje, opiekuje się najmłodszym bratem i do tego daje sobie radę ze szkolnymi obowiązkami. Tylko gdzieś po drodze gubi siebie i sama poniekąd doprowadza do wielu nieciekawych sytuacji. Autorka nie wybiela własnej głównej bohaterki, czarno na białym ukazuje jej postępowanie a także relacje z osobami z jej otoczenia. Linka jak każda nastolatka ma własne za uszami, podejmuje wątpliwe decyzje. Rodzinne sekrety Fabuła książki w głównej mierze skupia się na odkrywaniu rodzinnych tajemnic. Linka przez przypadek znajduje zdjęcie, które wywraca jej świat do górny nogami. Kobieta nie potrafi odpuścić, nawet gdy wie, że odkrycie prawdy może sprawić komuś przykrość, a nawet rozbić rodzinne relacje. Ostatecznie sekrety te okazują się dużym brzemieniem, miałam wrażenie, że nawet zbyt trudnym do udźwignięcia dla nastolatki. Ciekawym aspektem całej historii były marzenia senne wplatane na początku kolejnego rozdziału. Tymi natomiast były miesiące od września do czerwca. Razem główną bohaterka przeżywamy cały rok szkolny, od jego rozpoczęcia, poprzez zdawanie egzaminu gimnazjalnego, aż do jego zakończenia. Początkowo niezrozumiałe sny zaczynają łączyć się z historią, splatają się z nią i uzupełniają ją w każdym calu. Już dawno nie czytałam książki, która by mnie tak mocno wciągnęła. Joanna Jagiełło w interesujący sposób prowadzi historię, buduje napięcie i wciąga czytelnika, nie tylko tego nastoletniego, lecz również starszego. Z pewnością sięgnę po kolejne części cyklu.

 • Anonim

  Bardzo interesująca i wciągająca książka. Gorąco polecam.

 • anonymous

  Bardzo fajna

 • Optymista

  W własnej trylogii Jagiełło porusza dużo tematów najbliższych dojrzewającym nastolatkom. Nie są to jednak postaci mdłe, schematyczne i nieciekawe. Autorka odznacza się już doskonałym, lekkim piórem i kreuje postaci dojrzałe, autentyczne a także intrygujące. Pomimo młodego wieku bohaterowie trylogii mierzą się z ciężkimi problemami. Czasami chciałoby się rzucić wszystko w kąt i gdzieś uciec. Jak w prawdziwym życiu. I, wierzcie mi, nagromadzenie niełatwych sytuacji życiowych wcale nie przypomina mozaiki zdarzeń, jakie prezentują opery mydlane. Czytając dzieła Jagiełło, ma się wrażenie, że to historia pisana przez życie, choć w całości powstała w fantazji autorki. W twórczości autorki młodość to cecha, którą odznaczają się niemalże wszyscy bohaterowie. Także ci starszy, którzy czerpią przyjemność z różnorakich rzeczy w sposób charakterystyczny dla dziecka, staruszkowie kochający się z taką mocą, jak nastolatkowie przeżywający pierwsze duże zauroczenie. Lektura trylogii odmładza, ponieważ jakżeby mogło być inaczej, skoro z każdej strony towarzyszą nam młodzi? „Wesołe jest życie staruszka” śpiewał niegdyś Wiesław Michnikowski. A jakie jest życie współczesnego młodzieńca? Z pewnością ma własne jasne strony, lecz nie wolno zapominać o niedogodnościach. Brak wiedzy i doświadczenia nierzadko doprowadzają do popełniania błędów, a postęp technologiczny sprawia, że dzisiejsze małolaty oddalają się od siebie, ograniczając rozmowy do konwersacji internetowych. Joanna Jagiełło jako matka Julki i Basi z kłopotami dręczącymi nastolatki jest na bieżąco, dzięki czemu pisze o zagwozdkach prawdziwych, a nie wyssanych z palca jak robi wielu współczesnych pisarzy młodzieżowych. Najważniejszymi zagadnieniami poruszonymi w „Kawie z kardamonem” – pierwszym tomie serii – jest sekret skrywana przez rodzinę. Dlaczego wszyscy nabierają wody w usta, gdy tylko Linka zaczyna drążyć ten temat? To naprawdę niełatwa do wyjaśnienia tajemnica. Tym bardziej, że uważają, iż lepiej byłoby, gdyby Linka – główna bohaterka – przestała się nią interesować. Jagiełło ukazuje, jak czuje się nastolatka, której nikt nie chce pomóc, kiedy wszyscy skrywają jakąś tajemnicę. Finalne jej ujęcie w zakończeniu książki zaskakuje i wbija w fotel. Kluczowy jest też chłód panujący w domu Linki. Miłuje matkę, ta jednak przesiaduje w kuchni, pracując na laptopie. Wszystkie sprawy załatwia na ostatnią chwilę, poświęca niewiele uwagi dzieciom. Taka sytuacja ma dobre i złe strony. Linka wcześnie uczy się odpowiedzialności za siebie i młodszego Kaja – jej ukochanego brata – zastępując młodemu matkę. Lecz czy ten chłód emocjonalny pomiędzy członkami rodziny jest dobrą ceną za wcześnie przyjętą odpowiedzialność? Bynajmniej! Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/08/dorastanie-z-kazdego-punktu-widzenia.html

 • olaedo

  Pierwsza z serii trzech ebooków o dorastającej (Ha)Lince to ciekawa, trudna historia o poszukiwaniu siebie i dojrzewaniu. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia nastolatki. Bohaterka prezentuje jak niewielkie i jednocześnie nierzadko niezaspokojone są podstawowe potrzeby młodego człowieka, czyli akceptacja otoczenia, zaufanie, zrozumienie a także zainteresowanie ze strony najbliższych. Zaskakujące jest jak bardzo, zdaniem nastolatków, dorośli są skupieni na sobie i własnych problemach i nie zauważają, że obok jest ktoś kto ich potrzebuje, a przede wszystkim, że kiedyś także byli nastolatkami. Książka ebook z dreszczykiem cechującym opowieści kryminalne a także wątkiem miłosnym jest polecana nauczycielom, rodziców i wszystkim dorosłym mającym kontakt z młodymi ludźmi a także obowiązkowa dla gimnazjalistów.

 • Iwona Smiejkowska

  Ksiązke kupiłam dla córki. OLa pochłonęła ja w dwa dni i poprosiła o zakup kolejnej części.

 • kuba

  Poznaj historię Linki- uczennicy 3 klasy gimnazjum.Uczennicę czekają bardzo kluczowe testy. Nie ma odpowiednich warunków w domu do nauki. Rozbita rodzina, ojczym, brat, którym musi się opiekować, a nawet zawieźć do szpitala.Jak wiadomo taki wiek to i pierwsze miłości, zaloty do płci przeciwnej. Wspólna praca na działkach z chłopakiem, wspólny Sylwester.To nie jest jednak sielanka. W domu własnej babci Linka znajdzie fotografia matki. Będzie na nim fałdka brzucha, wyjdzie na jaw, że Linka ma siostrę o, której nic nie wie. Wszyscy będą jej mówić na ten temat co innego, czy pozna prawdę? Pozna, lecz droga do niej nie będzie łatwa. Co odkryje w sierocińcu w Krakowie? Czy prawda będzie bolesna? Prawdopodobnie tak, an dodatek, że jej siostrą jest najbliższa jej osoba...Polecam każdemu gimnazjaliście książkę o życiu gimnazjalistki z XXI wieku...

 • pyszczek55

  Wydawnictwo Literatura dało mi możliwość przeczytania bardzo wzruszającej i ciekawej historii, za co jestem im bardzo wdzięczna. Ta opowiadanie na prawdę mnie wzruszyła. Zacznę jednak od wyglądu książki. Mój egzemplarz jest w twardej oprawie co bardzo mi się podoba. Okładka jest prosta, znajduje się na niej filiżanka z kawą, ponad którą unosi się dym a także serce. Ma ta książka ebook w sobie coś czego się nie spodziewałam, a mianowicie, jest to przepis na kawę z kardamonem, który znajduje się na początku i końcu książki (zdjęcie drugie).Czcionka jest znaczna i epizody zazwyczaj krótkie co umożliwia wygodę w czytaniu. Napisana jest prostym, młodzieżowym językiem. Każdy świeży epizod jest zatytułowany nazwą miesiąca, a pod nim znajduje się opis wspomnień z dzieciństwa. Opisy w tej powieści są bardzo szczegółowe, szczególnie gdy jest język o zjawiskach atmosferycznych, pogodzie, naturze albo miejscach. Jest to opowiadanie o Lince-na imię ma Halinka, dlaczego Linka? musicie sprawdzić sami. Utraciła ojca w wypadku samochodowym i teraz została jej tylko mama, która niespodziewanie wyjechała. Pod nieobecność matki Linka znajduje zdjęcie, które kryje pewną rodzinną tajemnicę. Główna bohaterka oczywiście musi się dowiedzieć jaką, niestety nie jest do końca to miła tajemnica. Pojawia się też w życiu Linki miłość, na którą nie jest jeszcze gotowa a także konflikt z najlepszą przyjaciółką. Bardzo, lecz to bardzo spodobał mi się Adrian, dlaczego? Ponieważ jak na jego wiek jest to ideał mężczyzny: miły, czuły, dobry, troskliwy, pomocny, uprzejmy i dużo innych szukanych u facetów cech charakteru. W tej powieści nie ma dla mnie negatywnego bohatera, choć muszę podkreślić, że bardzo zdenerwował mnie Pan Pieczarka, który jako przyszły ojciec, postanowił pozbyć się problemu w postaci dziecka, ponieważ miał już rodzinę. Dał własnej córce nazwisko i ślad po nim zaginął. Zalecam ją wszystkim, ale zdaję sobie sprawę, że przypadnie ona bardziej do gustu dziewczynom niż mężczyzną. Mój ulubiony element to: " Ja nie miałam siły. Ona narodziła się za wcześnie, z porażeniem. Dwa tygodnie w inkubatorze. Powiedziałam mu, jej ojcu. Uznał ją, dał nazwisko. Powiedział, że będzie płacił, tylko, że nie chce nas nigdy oglądać. Wiesz, miał rodzinę..." (str.242). To jest tylko element rodzinnej tajemnicy, żeby przekonać się co jeszcze się wydarzyło musicie przeczytać ją sami. Trafiła do mnie ta opowieść, bo porusza życiowe problemy, z którymi w realnym świecie, niektórzy z nas muszą się borykać. Ukazała się już druga element książki pod tytułem "Czekolada z chilli", której recenzja pojawi się niedługo, więc śledźcie bloga na bieżąco. Zalecam bardzo gorąco!!!

 • JoannaSB

  Super, super książka, kupiłam 13 letniej córce która była bardzo zadowolona. Sama ją przeczytałam jednym tchem, a później musieliśmy kupić 2 element Czekolada z chili ponieważ tęsknota za dalszymi dziejami bohaterów była wielka. Bardzo dobra, górna nota. Zalecam obie części.

 • Magdalena Mendlikowska-Humerczyk

  Idealna książka ebook dla każdego w każdym wieku.."wciąga" już od pierwszych minut czytania... To wyjątkowa historia wyjątkowej nastolatki.. Dla mnie szczególnie ważna, gdyż otrzymałam ją w prezencie na Dzień Mamy od 15letniego syna :-) Gorąco polecam!!!

 • Basiunia

  "Kawa z kardamonem" to książka ebook opowiadająca o zwykłych problemach nastoletniej Linki - problemach w szkole, problemach z przyjaciółmi, problemach w domu. Bohaterów książki po prostu nie da się nie lubić, a samą opowiadanie czytania się jednym tchem w jeden wieczór. Gorąco zalecam tę książkę i drugą część.

 • Wercia

  książkę naprawdę warto przeczytać w wiosenny dzień . Bardzo lekko się czyta i od pierwszych stron ... wciąga :D Porusza tematy które zainteresuję na pewno kobiety lubiące fotografować a także miłość :>

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!