Czytaj więcej:
Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów okładka

Średnia Ocena:Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów

Wrogość, jaka narastała w międzywojennym społeczeństwie polskim względem Żydów, podsycana przez antysemickie publikacje w prasie, musiała w końcu znaleźć ujście w czynach. Jednak to, jaką postać przybrała we wschodniej Polsce w lecie 1941 roku, gdy armia niemiecka zajęła tereny okupowane wcześniej przez Sowietów, było niewyobrażalne. Tym bardziej, że mordy nie dokonywały się tylko rękami nazistów. Fakt istnienia tych zbrodni przez lata był negowany, a dowody fałszowane albo spychane w zapomnienie.Kilka lat temu dzięki głośnej książce pdf Jana Tomasza Grossa w polskiej świadomości pojawił się temat Jedwabnego. Jednak – jak dynamicznie się okazało – był to jedynie wierzchołek góry lodowej. Wąsosz, Radziłów, Szczuczyn, Jasionówka, to tylko niektóre miasteczka i wsie, w których od 1941 roku dochodziło do pogromów ludności żydowskiej. Pogromów tym tragiczniejszych, że dokonywanych przez sąsiadów, którzy przez długie lata co prawda nie żyli ze własnymi żydowskimi kolegami w przyjaźni, lecz wzajemna niechęć nie przeszkadzała w funkcjonowaniu społeczności.Książka Mirosława Tryczyka wprowadza do polskiej historii a także świadomości społecznej zupełnie nowe info na temat zbrodni dokonanych na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego w latach 1941-1942. Na podstawie akt procesów toczących się w oparciu o tzw. Dekrety Sierpniowe, zeznań świadków żydowskich i polskich zebranych w latach powojennych, Żydowskich Ksiąg Pamięci spisanych przez ocalałych z Zagłady, dokumentacji postępowań Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce i rozmów przeprowadzonych podczas swoich badań twórca buduje prawdziwy obraz wydarzeń, o których nie możemy zapomnieć.Książka analizuje też związki między obecną w prasie i życiu społecznym ideologią narodową, nacjonalistyczną i antysemicką a wystąpieniami antyżydowskimi z roku 1941. Dużo uwagi poświęca także procesowi powojennego ukrywania i fałszowania prawdy o polskim udziale w holokauście. Jednak historyczne znaczenie opisanych zdarzeń i analizowanej ideologii nie jest dla autora okazją do ataku, ale punktem wyjścia do pogłębionych rozważań ponad źródłami a także przejawami postaw antysemickich w Polsce z okresu drugiej wojny światowej, a także szerzej – ponad kondycją ludzką. Wydarzenia opisywane przez autora to przerażający przykład tego, do czego zdolni są zwykli ludzie, jeśli uzbroi się ich w odpowiednią ideologię i da – choćby milczące – przyzwolenie na zbrodnię.

Szczegóły
Tytuł Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów
Autor: Tryczyk Mirosław
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2015

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • tepe

  Czekamy na kolejną wnikliwą książkę, tym razem o żydowskich funkcjonariuszach UB i komunistycznej wierchuszce, którzy szerzyli terror, torturowali w więzieniach i przeprowadzali likwidację tzw. "bandytów z lasu", czy choćby zwykłych Polaków, którym nie podobała się perspektywa życia w Polsce sowieckiej pod czułym nadzorem z Kremla, i którzy mieli odwagę głośno o tym mówić. Czekamy również na szczegółową książkę o żydowskich dowódcach obozów koncentracyjnych (np. Solomon Morel), w których przetrzymywano Niemców i Polaków przeciwnych władzy nadanej z Moskwy.

 • czarekz

  Wielu przed Mirosławem Tryczykiem opisywało polski antysemityzm i jego zbrodnicze efekty. "Miasta śmierci" pokazują jednak, że zabijanie Żydów przez Polaków nie było żywiołowe, nie było dziełem ludowego antysemityzmu - lecz w znacznej części były wynikiem na zimno kalkulowanego oczyszczania etnicznego terenów, na których Polacy nie stanowili grupy dominującej. Przerażające, że w przygotowywaniu mordów brali udział inteligenci (nauczyciele, księża, urzędnicy państwowi, zawodowi żołnierze, partyzanci). Przerażające, lecz nie nieoczekiwane. Ludzie mieszkający obok siebie najczęściej nie mordują się nawzajem, a już nigdy nie w sposób planowy, zorganizowany i bez emocji. Takie działania wymagają "wsadu intelektualnego", którego dostarczyła właśnie inteligencja nacjonalistyczna. Choć może to oksymoron: inteligencja nie może być nacjonalistyczna. Jeżeli mamy przetrwać na Ziemi i wyruszyć w Kosmos, musimy porzucić podziały i granice, utworzone przez tych (nielicznych), którzy dzielą, rządzą i wyzyskują pozostałe 99%.

 • Stefek

  Książka ebook bardzo niezła I każdy powinien przeczytać. Nie odbieram jej jako atak na nasze Państwo ale jako świadectwo tragedii, której dokonali nasi przodkowie. Z drugiej jednak strony musi być powód dla, którego żydów tak bardzi wszędzie nienawidzą. Z mojej strony czekam stale na wydanie dokumentu ukazującego ogrom żydowskich napaści I mordów na Polaków. Skoro już tyle przeczytaliśmy o naszych zbrodniach może ktoś odważy się napisać książkę mordercach wyznania mojżeszowego.

 • Mateusz Krawczyk

  Do tej książki podchodziłem z dużym dystansem, jednkaże zupełnie niepotrzebnie. Oczywiście porusza ona wyjątkowo kluczowy temat, który przewija się przez naszą historię a także stale jest aktywny w czasach współczesnych. Bardzo się cieszę, żę twórca odkrywa sekrety i nieznane do tej pory fakty związane z historią Żydowską. W książce pdf można dostrzeć olbrzymią wiedzę autora a także jego obiektywizm. Cenię w Tryczyku, że nie opiera się na faktach, które są słynne powszechnej opinii, tylko usiłuje dowiedzieć się czegoś więcej i na tym zbudować zupełnie nowe obilcze historii narodu żydowskiego.

 • Wojciech Krajewski

  Myślę, że książka ebook porusza bardzo wazny i dosyć żywy wpsółcześnie temat. Dużo teraz mówi się o naszej i żydowskiej historii. Jest to ważne, żeby odkrywać sekrety i wydarzenia, o których zapomniamy. Cenię autora za jego obiektywność i merytorykę z jaką podszedł do opisanego tematu. Każdy, kto przeczyta ksiazkę będzie wstrząśnięty ilością miast, nie tylko Jedwabnego, w kontekście historii żydowskiej. Bardzo mi sie podobało, żę Tryczyk dał dużą swobodę czytelnikowi w dokonywaniu u wyciąganiu wniosków i komentarzy na te temat. Jak dla mnie obowiązkowa lektura!

 • Małgorzata B.

  i nie zmieni je nic co spisał prawicowy historyk z IPN pisząc na zamówienie polityczne obecnie rządzących krajem w własnej szkalującą książkę dr Tryczyka recenzji. Potwierdził tylko że w dzisiejszym państwie istnieją niestety polityczni funkcjonariusze od politycznej historii. Książka ebook dr Tryczyka to zestaw dokumentów które oceniać może każdy z czytelników samodzielnie a komentarze autora są maksymalnie wyważone. Zachęcam do przeczytania każdego! Zalecam również z zapis z debaty prawdziwych autorytetów na temat książki dr Tryczyka tj. prof. Tokarskiej - Bakir, ks. Oszajcy, dr Kozłowskiego, Zbigniewa Gluzy redaktora Karty na łamach której odbyła się znaczna rzetelna debata ponad tą wstrząsającą i niezbędną książką https://www.youtube.com/watch?v=on4aQPIQd5A .

 • Katarzyna

  W naszej świadomości z reguły egzystuje tylko Jedwabne. Jak wykazują przytoczone przez autora książki dokumenty, miejsc, gdzie Polacy zamordowali Żydów było więcej. Książka ebook ta to głównie przerażające materiały pochodzące z akt archiwum śledczego Instytutu Pamięci Narodowej, Yad Vashem, zeznania naocznych świadków wydarzeń, notatki, listy. Niesamowicie poruszające relacje świadków sporadycznie tylko uzupełniane są komentarzem Tryczyka. Komentarze te są moim zdaniem bezstronne. Element z nich dot. samych zbrodni,a element nakreśla krótko przedwojenne realia społeczne, polityczne, socjologiczne w omawianych miejscach. Na końcu każdego rozdziału podane są źródła z których Tryczyk korzystał, konkretne numery akt w archiwach IPN.

 • zbigniew Łagiewski

  wstrząsający dokument, wstrząsający. Powinien być obowiązkową lekturą dla apologetów Stronnictwa Narodowego, Dmowskiego czy ONR. Gdyby nie przypisy , odnośniki do dokumentów źródłowych, ( słedztw IPN, akt sądowych, akt prokuratorskich, zeznań świadków i sprawców ) aż ciężko uwierzyć , że coś takiego mogło się wydarzyć. Lecz również książka ebook ta daje odpór krytykom Jana Grossa o udziale Polaków w mordowaniu Żydów. .

 • Piotrek

  Tak się składa, że o niektórych historiach opisanych w tej książce pdf słyszałem osobiście. W różnorakiej formie: plotek, wspomnień czy recenzji przekazywanych z różnorakich źródeł. Jednak każda informacja była owiana pewnym Tabu. Tutaj opisane historie nabierają pewnego kształtu. Można sobie, dzięki znajdującym się tam opisom, stożyć własny obraz tamtej rzeczywistości. Tematyka, z którą niestety musimy się zetknąć. Historia, od której nie można odwrócić się plecami.

 • juśka

  Książka ebook wstrząsająca, lecz zalecam .Polacy mają to do siebie ,że wspominają krzywdy wyrządzone im przez innych , a tu tragedia który jest przemilczany i to Polacy byli katami i oprawcami.

 • Joanna Polukord

  Wyjatkowa ksiązka. Zawiera próbe wyjasnienia przyczyn pogromów ludności żydowskiej na obecnych Kresach, jak równiez źródeł współczesnego antysemityzmu. Bardzo aktualna, polecam.

 • dr crusty

  Pan tryczyk wyczul nosem pieniadze i ku uciesze zydow napisal paszkwil.podobnie jak duży autorytet gross tryczyk nie jest historykiem. Dlatego w razie procesu przed sadem powie ze to filozoficzna wizja a nie dzielo historyczne. Potrzebne sa wreszcie przepisy karne za takie ponizanie narodu polskiego.jak pojdzie siedziec mężczyzna siedziec a na grzywne będzie zasuwal do konca zycia. to pomysli dwa razy zanim napisze. Jezeli bylaby to prawda to ciężko uwierzyc ze czekala na odkrycie przez tkaczyka tyle lat. Pani bikont lub engelking juz dawno by te rzeczy opisala coby lansu na zachodzie zaznac. A te recenzje zbyt podobne do siebie. Pisala je jedna osoba.tkaczyk lub wydawnictwo

 • Antoni Wrega

  Jeśli książka ebook taka idealna jak piszą w własnych notkach poniżej Czytelnicy, to niech Twórca odpowie uczciwie na moje wątpliwości (m.in. co do jego intencji): >>Mam tylko jedno zapytanie do p. Traczyka (i do p. Tokarczuk - po jej sławetnym wystąpieniu przeciwko Polakom i Polsce): dlaczego okupowane przez Niemców ziemie polskie były jedynymi ziemiami okupowanymi przez Niemców, gdzie miejscowej ludności groziła natychmiastowa śmierć z rąk Niemców za... pomoc Żydom (np. podanie szklanki wody, a nie tylko ukrywanie Żydów)? I nad 220 wsi zostało przez Niemców za to spalonych a ich ludność zabita (wiem to od Władysława Bartoszewskiego) ? Niemcy nic nie wiedzieli o chęci Polaków do zabijania Żydów? Jako MEGA-mordercy powinni hołubić takich pomocników w zbrodni, a nie ich zabijać.<< I oczywiście ciśnie się także na usta drugie pytanie: czy to żeby była Polska? A premierem, czy również prezydentem był słynny z przywiązania do polskości... Hans Frank? Ludzie dajcie odpór chorym urojeniom, ponieważ będziecie płacić, a jak nie Wy, to Wasze dzieci! Dla bezmyślnych i naiwnych: Kalifat się zbliża, i to od Zachodu. PS. Pani, która pisze poniżej o księżach podżegających do zbrodni zalecam twórczość Pani dr Ewy Kurek, która od 30 lat bada m.in. Holocaust. I jest z wykształcenia historykiem (nie tak jak p. Traczyk!)

 • Róża Szymura

  Bardzo interesująca nieźle napisana. Odkrywa dużo tajemnic, które przez lata były ukrywane. Zmusza do zastanowienia się ponad ludzką psychiką. Przeczytanie tej książki budzi chęć na dalsze poszukiwania ebooków opisujących podobne zdarzenia z tamtego okresu i nie tylko.

 • Andrzej

  Do bólu prawdziwa, nigdy o tym na lekcji historii nie słyszałem!

 • Małgorzata B.

  Kupiłam i przeczytałam do deski! Książka ebook wstrząsająca lecz również pokazująca naturę ludzką w sposób prawdziwy. Oby więcej takich książek. Niełatwa historia Polaków i Żydów dzięki "Miastom śmierci" zyskała zupełnie świeży wymiar.

 • Andrzej

  Do bólu prawdziwa książka ebook o nieznanych aspektach niełatwej polskiej historii. Prezentuje świat II wojny takim jakim był a nie taki jaki chcą go stworzyć urzędowi historycy od "polityki historycznej". Godna polecenia każdemu!

 • AliGina

  Książka ebook wstrząsająca i przerażająca, lecz potrzebna. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. Ponieważ czytając o pogromach i retoryce, jaką posługiwali się ich inicjatorzy i wykonawcy, prosto odnaleźć te same słowa i mechanizmy, które dzisiaj obserwujemy choćby w dyskusji o uchodźcach. Warto przeczytać i zmądrzeć.

 • Aleksander Konieczny

  Tego typu książki są bardzo potrzebne, zwłaszcza jeśli są tak idealnie dopracowane jak ta autorstwa Mirosława Tryczyka. Pogromy Żydów-temat wyjątkowo trudny, stale budzący emocje. Książka ebook Miasta śmierci pozwala w rzetelny sposób spojrzeć na tragiczne wydarzenia które wówczas miały miejsce. Bardzo cenna lekcja bolesnej historii.

 • magdalena trojanowska

  Książka ebook wstrząsająca. Napisana na podstawie sądowych akt spraw dotyczących morderstw na dokonanych przez Polaków na ludności Żydowskiej. Trudno się ją czyta, gdyż opowiedziane historie przez naocznych światków są tak wstrząsające, że w głowie się nie mieszczą. Pokazana jest hipokryzja Kościoła katolickiego jak też otumanienie społeczności - dla której nie ma usprawiedliwienia dla czynów których dokonali. Księża, którzy namawiali do zbrodni- zapominając o 10 przykazaniach tj. V.nie zabijaj, VII. nie kradnij,VIII. nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu, X.Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!