Czytaj więcej:
Psychologia dla początkujących okładka

Średnia Ocena:Psychologia dla początkujących

Oto książka, która w łatwy i fascynujący sposób wyjaśnia podstawy psychologii. Dla wszystkich pragnących wiedzieć, jakie mechanizmy nami kierują. Dla każdego, kto szuka odpowiedzi na pytania: dlaczego się różnimy, czym jest pamięć, jak powstają wspomnienia, i wiele, dużo innych. Książka pełna interesujących eksperymentów objaśniających tajniki ludzkich wyborów. Po jej przeczytaniu inaczej spojrzysz na otaczający świat i siebie – niezależnie od tego, czy masz 10, czy 100 lat. To lektura absolutnie dla każdego! Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Psychologia dla początkujących
Autor: Lara Bryan , Rose Hall , Eddie Reynolds
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Publicat
Rok wydania:

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Psychologia dla początkujących pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Psychologia dla początkujących Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Psychologia dla początkujących PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Pobierz PDF

Nazwa pliku: 1-wprowadzenie.pdf - Rozmiar: 921 kB
Głosy: -2
Pobierz

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Magdalena Brudnicka

  "Psychologia dla początkujących" to jedna z tych książek, które trzeba mieć i czytać dzieciom. Dlaczego? Ponieważ łatwiej się żyje, gdy rozumie się samego siebie. Własne zachowania, reakcje, emocje. A gdy dowiesz się, jakie mechanizmy decydują o wyborach innych ludzi, ich decyzjach i postawach, to poczujesz, że niemalże się unosisz i widzisz więcej. Ta świadomość to nieoceniona pomoc w codziennym życiu. Ponieważ właśnie o codzienności jest ta książka. Lecz o takich sferach, których nie dostrzegasz gołym okiem. O uczuciach, relacjach, wyborach. O pamięci, wspomnieniach, nauce i myślach. Również o naszych uprzedzeniach, stereotypach i okolicznościach, które na nas wpływają. Odnajdziesz tu dużo pytań, lecz nie na wszystkie będą odpowiedzi. Wątpliwości, które nie zawsze zostaną jednoznacznie rozwiane. Badań i eksperymentów, o których można dyskutować godzinami. Faktów, ciekawostek, mitów i inspiracji. "Psychologia dla początkujących" to książka, która pozwala widzieć więcej i jaśniej. Fascynuje i intryguje, a robi to totalnie naturalnie. Ta książka ebook uzmysławia, jak niesamowity jest ludzki mózg i jak niebywale skomplikowanymi istotami jesteśmy. Nie czaruje i nie owija w bawełnę, a po prostu wyjaśnia, jak funkcjonuje człowiek. Robi to z humorem, lekkością i prostotą. A przede wszystkim z poszanowaniem młodego czytelnika. W "Psychologii dla początkujących" doceniam wstęp podzielony na kilka części. To zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami, sposobami badań i pojęciem psychologii jako nauki. To właśnie już w tym miejscu poczujesz, że przed Tobą dużo stron informacji, które zmienią Twoje pojmowanie świata. Gorąco zalecam tę książkę dzieciakom od 9 lat, ponieważ choć ilustracje są kolorowe i wesołe, a infografiki czytelne, to jednak tematyka może okazać się zbyt abstrakcyjna dla 5-latka. A dla 9-latka z pewnością będzie to książka ebook porywająca, fascynująca i może okazać się jedynie wstępem do zajawki na punkcie psychologii :) Dla rodziców to też będzie cudowna podróż w głąb samego siebie.

 • Betka666

  Czym jest psychologia? Z odpowiedzią na to zapytanie będą miały kłopoty nie tylko dzieci, lecz pewnie całkiem dużo dorosłych. A szkoda. Warto wiedzieć jak funkcjonuje nasz umysł. Ta książka ebook w łatwy i interesujący sposób zapoznaje dzieci z tą dziedziną nauki. Psychologia to nauka która bada jak myślimy, jakie decyzje podejmujemy, czym są one kierowane, dlaczego nasze zachowania w danej sytuacji kształtują się właśnie tak. Gdy poznamy już podstawy czym jest psychologia, przyjrzymy się eksperymentom, jako jednej z metod badawczych. Potem poznamy nieco lepiej nasz umysł. Zmysły, pamięć, co się losy podczas snu, czyli jak się uczymy i zapamiętujemy, a następnie odkryjemy tajniki jak ta zdobyta wiedza jest wykorzystywana, np. podczas podejmowania decyzji. Jak się kształtuje nasza osobowość? Jak się rozwijamy, kiedy dorastamy? Jest również osobny epizod poświęcony funkcjonowaniu nas w grupie, czyli psychologii społecznej. Na koniec przyjrzymy się mózgowi i zdrowiu psychicznemu. Jestem zachwycona jak dzieci są wprowadzane w niełatwy, lecz kluczowy temat. Krok po kroku, od ogółu do szczegółu, od podstaw poprzez bardziej zawiłe zagadnienia. Jednocześnie, i co najważniejsze, wszystko odbywa się w sposób prosty, zwięzły, przy wykorzystaniu małej ilości bardzo zrozumiałego i obrazowego tekstu i wielu ilustracji i komiksowych dymków. Jestem zdania, że jest to książka, którą warto, żeby rodzic przeczytał razem z dzieckiem. Nie tylko będzie mógł porozmawiać na bieżąco, wyjaśnić ewentualne niejasności, odnieść się do jego codzienności, żeby lepiej zrozumiał tekst, lecz także sam z pewnością będzie miał okazję trochę uzupełnić wiedzę i poukładać sobie w głowie już posiadaną wiedzę. Czytam ją z moim 8-letnim synem i sądzę, że to niezły wiek na lekturę tej książki. Polecałabym ją dzieciakom w wieku szkolnym, czyli 7+.

 • olcia144

  Książka ebook jest świetna, dodam że jest ona nie tylko dla dzieci , ponieważ i my dorośli znajdziemy w niej dużo interesujących rzeczy. " Psychologia dla początkujących " to książka ebook w której jest mnóstwo interesujących wiadomości nie tylko z dziedziny psychologii lecz także tematów pokrewnych. Jest w niej znaczna ilość informacji o pracy ludzkiego umysłu, emocjach czy naszym ciele, dopełniona wieloma ilustracjami. Książka ebook ma 7 epizodów z których dowiemy się np : o mechanizmach które nami kierują, co losy się kiedy śpimy, jak dużo rzeczy robimy pod wpływem impulsu i emocji, ciekawostki na temat mózgu ( które mnie wciągnęły aby bardziej zagłębić się w ten temat ) , pamięć w jaki sposób się uczymy i zapamiętujemy, jak działają nasze zmysły, jak się rozwijamy w wieku dorastania , jak się kształtuje nasza osobowość i dużo innych. Po przeczytaniu książki, kiedy poznamy już podstawy możemy zapoznać się z eksperymentami, które też są w książce, a na jej końcu znajdziemy słowniczek a także zawody zajmujące się psychologią, a to wszystko dopełnione cudownymi ilustracjami. Jest to książka ebook pełna ciekawostek, która w łatwy i jasny sposób przedstawia nie kiedy trudne i delikatnie tematy, które dzieciakom jest jeszcze trudniej zrozumieć niż nam dorosłym. Książka ebook jest naprawdę dla każdego, zainteresuje i tych starszych i tych młodszych. Teraz czytam ja z 6 letnim synem , gdzie wydawało mi się że jest on jeszcze za mały, lecz jednak się myliłam, syn zadaje wiele pytań i jest bardzo ciekawy. Moim zdaniem jest to książka ebook którą warto przeczytać wspólnie z dzieckiem, lecz także my dorośli znajdziemy w niej coś dla siebie. Moja ocena tej książki to 20/10 Zalecamy ponieważ naprawdę warto ją przeczytać.

 • PaulaM

  Ależ to jest książka! Jeśli powiem, że jest ciekawa, to zdecydowanie będzie za mało. Ona wciąga, uczy, bawi, rozwija. Moim zdaniem każdy powinien ją choć raz przeczytać. Ta fascynująca lektura pozwala zrozumieć postawy psychologii. I robi to w zaskakująco łatwy sposób 🥰 Co znajdziemy w środku? Przede wszystkim ogrom wiedzy, połączony z mnóstwem ciekawych eksperymentów. Krok po kroku rozjaśniają nam nierzadko ukryte do tej pory powody naszych działań. I powiem wam, że idealnie się to czyta i porównuje z swoimi doświadczeniami. Lecz od początku... Czym jest psychologia? Kim jest psycholog? W książce pdf nie zabrakło bardzo szczegółowego wyjaśnienia tych zagadnień. Poruszono też kwestię tego, jak ludzie wykonujący ten zawód poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Bardzo wiele miejsca zajmuje tutaj opis funkcjonowania naszego umysłu. W końcu zrozumienie tego pozwala dowiedzieć się, w jaki sposób podejmujemy decyzje, odbieramy nasze otoczenie czy wykorzystujemy zmysły do odczytywania różnorakich sygnałów z otoczenia. Czy wiecie, że mózg decyduje o tym, na czym skupiamy uwagę, w natłoku docierających do niego ogromu bodźców? Warto zapoznać się również z informacjami dotyczącymi snów. To niezykle interesujący fragment! (przynajmniej dla mnie 🤪). W książce pdf nie zabrakło również informacji o nas, jako istotach społecznych. Obracamy się wśród ludzi, dorastamy, uczymy się najróżniejszych zachowań, czego inspirujemy się się tym, co robią inny. Dlaczego? No cóż, to po prostu trzeba przeczytać. To lektura pełna pytań i odpowiedzi na nie. Jestem przekonana, że mocno wpłynie na wasz sposób postrzegania wielu spraw. Gorąco zachęcam więc was do sięgnięcia po tę książkę 🙂

 • czytunia

  Interesujecie się psychologią? Może nie jestem obiektywna, lecz uważam, że to bardzo kluczowa dziedzina nauki 🤭 Poszerzanie wiedzy o nas samych jest fascynującym procesem i fajnie, gdyby już najmłodsi mogli dowiedzieć się czym zajmuje się psychologia. Tylko jak wytłumaczyć to w przystępny sposób? Na szczęście starczy sięgnąć po "Psychologię dla początkujących", aby na nad 100 stronach dostać mnóstwo interesujących informacji z tej dziedziny, a to wszystko w towarzystwie licznych, kolorowych ilustracji. Nie ma szans, aby młody czytelnik nie zainteresował się tymi treściami 💜 Książka ebook podzielona jest na 7 epizodów - eksperymenty, funkcje umysłu, myśli i decyzje, różnice pomiędzy ludźmi, dorastanie i rozwój, jesteśmy istotami społecznymi a także mózg a zdrowie psychiczne. Brzmi fascynująco? Zdecydowanie! Myślę, że ta lektura będzie gratką także dla dorosłych czytelników. Chociaż treści są dostosowane do wieku odbiorcy to nie brakuje tu poważnych tematów np. chorób psychicznych, stereotypów, kształtowania tożsamości czy badań mózgu. Jednak wszystko jest podane w bardzo przystępny sposób, z licznymi ilustracjami, dymkami, ciekawostkami, badaniami, ćwiczeniami i tekstem podzielonym na mniejsze części. Jeśli macie w domu dzieciaki interesujące świata lub sami macie ochotę na lekką lekturę z psychologii to śmiało sięgajcie po tę książkę. Dowiecie się m.in. czy trzymany ciężar wpływa na postrzeganie wartości pieniądza, co to jest myślenie szybkie i wolne a także jaką rolę w badaniach ponad pamięcią odegrał pacjent H.M.

 • Magdalena Antosiak

  "Psychologia to nauka, która bada, w jaki sposób odbieramy świat wokół nas a także dlaczego myślimy, czujemy i zachowujemy się tak, a nie inaczej". Człowiek jest zdecydowanie fascynujacą istotą! Psychologia dla początkujących to książka ebook dla wszystkich pragnących wiedzieć, jakie mechanizmy nami kierują a także dla każdego, kto szuka odpowiedzi na pytania: dlaczego się różnimy, jak powstają wspomnienia, do czego niezbędny jest strach, czy wszyscy mają uprzedzenia i wiele, dużo innych. Książka ebook podzielona została na kilka rozdziałów, które ułatwiają przyswajanie wiedzy o człowieku: ☘️ Eksperymenty ☘️ Ważne funkcje umysłu ☘️ Myśli i decyzje ☘️ Różnice pomiędzy ludźmi ☘️ Dorastanie i rozwój ☘️ Jesteśmy istotami społecznymi ☘️ Mózg a zdrowie psychiczne W każdym z tych epizodów kryje się mnóstwo interesujących informacji dotyczących ludzkich przyczyn zachowań, wyborów. Dowiemy się jak odbieramy nasze otoczenie, w jaki sposób dokonujemy oceny. Zmysły, domysły, jak to działa? Co się losy kiedy śpimy? Czy wspomnienia zmieniają się z biegiem czasu? Co to są skróty myślowe? Dlaczego podejmujemy złe decyzje? Wiedzieliście, że to trochę tak, jakby żyły w nas dwie osoby, które wpływają na nasze wybory ? Bardzo, bardzo interesująca interpretacja i takich w tej lekturze jest więcej. W zasadzie cała książka ebook składa się z zaskakujących treści skłaniających do głębszych przemyśleń. Kompendium obszernej wiedzy zawarte w niewielkiej książce.

 • Alina

  To doskonała książka ebook dla młodych ludzi, którzy chcieliby poznać najistotniejsze info na temat tej dziedziny. Książka ebook podzielona jest na siedem rozdziałów, zawiera też słowniczek, indeks a także info o zawodach w psychologii. Czytelnicy dowiedzą się z niej, czym w ogóle jest psychologia, czym zajmują się psycholodzy, jak pracują, o co pytają, jak poszukują odpowiedzi, skąd wiedzą, która odpowiedź jest właściwa, jakie są ważne funkcje umysłu, jak podejmujemy decyzje, czy są one rozsądne, jakie są różnice pomiędzy ludźmi, jak przebiega rozwój człowieka, co się w nas zmienia, jak ludzie wpływają na zachowania innych, jak funkcjonuje mózg, czym są choroby psychiczne, co może wspomóc pracę mózgu. Książka ebook może przydać się tym, którzy interesuje się tą dziedziną, być może myślą o studiach psychologicznych, lecz może również zainteresować dzieci w wieku szkolnym, które są po prostu interesujące świata. W książce pdf są zawarte też eksperymenty, a koncepty zostały przedstawione w bardzo zrozumiały dla czytelników sposób. Książka ebook ma kolorową szatę graficzną, twardą oprawę a także 128 stron. Myślę, że powinna być dostępna w każdej bibliotece, a zwłaszcza szkolnej. To na pewno wartościowa pozycja popularnonaukowa i można stwierdzić, że warto mieć ją w własnej domowej biblioteczce. :)

 • gabizuzia

  Zrozumieć siebie, otaczający nas świat nie jest łatwo. Tym bardziej będąc dzieckiem. Gdy uda nam się zrozumieć samego siebie, własne zachowania i emocje, zupełnie inaczej spojrzymy na wszystko, co jest wokół nas. Dlatego cenię ogromnie książki takie, jak ta, które w łatwy i zrozumiały sposób wyjaśnią różnorakie zagadnienia. Psychologia to szeroko pojęta nauka badająca nasz sposób odbierania świata, mechanizmy naszych zachowań, myśli, uczuć. Brzmi dość naukowo, prawda? Zatem pora sięgnąć po książkę "Psychologia dla początkujących", by zrozumieć jak nasz umysł odbiera informacja, co wpływa na nasze wybory, jak doświadczamy świata za pomocą zmysłów, czym się różnimy i dlaczego a także jakie są nasze relacje z innymi. Tutaj nie odnajdziesz niełatwych naukowych reguł. Każde zagadnienie wyjaśnione jest w prosty i przystępny sposób tak, by młody czytelnik zrozumiał wszystko. Śmieszne ilustracje sprawiają, że przedstawiona wiedza jest lekka i przyjemna. W książce pdf znajdziecie także dużo interesujących eksperymentów, dzięki którym poznacie różnorakie tajniki naszych wyborów. A jak wiadomo każdy eksperyment zaczyna się od postawienia pytania. Dlatego pytajcie i szukajcie odpowiedzi.

 • PrzystanekRodzinka.pl

  „Psychologia dla poczatkujących” to książka, która przystępnie objaśnia podstawy psychologii dla dzieci (choć okazuje się nie mniej wciągająca dla dorosłych). Naszpikowana jest po brzegi wiadomościami z dziedziny psychologii i pokrewnych dziedzin, także praktycznymi eksperymentami, które wyjaśniają pracę ludzkiego umysłu. Ogrom kolorowych ilustracji, infografik, schematów sprawia, że taki graficzny sposób prezentacji informacji rozbudza czytelniczką ciekawość i motywują do wnikliwej lektury, a w efekcie do poszerzania wiedzy o świecie. Jak funkcjonuje mózg? Jak opinie innych wpływają nasze emocje, myśli i zachowanie? W jakim stopniu geny, a w jakim środowisko ma wpływ na rozwój człowieka? Jak do testu na inteligencję ma się osobowości, okoliczności i warunki rozwoju konkretnej osoby, lecz także płeć czy poczucie swojej wartości? Odpowiedzi na te i dużo innych pytań znaleźć można w "Psychologii dla początkujących".

 • Paulina

  Niby każdy z nas wie czym zajmuje się ta nauka lecz czy napewno? W tej książce pdf znajdziecie ogrom informacji, szczegółów i ciekawostek nie tylko o samej psychologii lecz także o człowieku i jego zachowaniu. Książka ebook składa się z 7 rozdziałów. Czego można dowiedzieć się z książki? 💫 Czym jest psychologia 💫 Jak przeprowadza się eksperymenty 💫 Czym są nieetyczne eksperymenty 💫 Co się losy z naszym umysłem kiedy śpimy 💫 Jak tworzą się mapy myśli 💫 Czym są różnice kulturowe 💫 Na czym polega ustawiczny rozwój 💫 Jak funkcjonuje nasz mózg i co się losy gdy jest chory I oczywiście dużo dużo innych. Książka ebook jest ciekawie napisana z różnorakimi grafikami i ilustracjami. Tekstu nie jest zbyt dużo, są tylko ważne informacje. Liczne ciekawostki i przykłady dają jeszcze lepszy pogląd na temat. Książka ebook zdecydowanie dla dzieci starszych które są interesujące świata.

 • Justyna Muller

  To rewelacyjne wydanie pomoże Wam zgłębić tajniki ludzkiego umysłu. Dużo tu ciekawostek o tym, jak wpływają emocje na nasze zachowanie i jak działamy na siebie nawzajem. Nie zabraknie pytań, eksperymentów i ćwiczeń. Bardzo spodobał mi się epizod o naszym rozwoju i o tym, jak uczymy się języków. Grafika cudownie uzupełnia treść. Mimo że psychologia jest mi bardzo bliska, z lektury dowiedziałam się bardzo dużo. Zachęcam do poznania szczegółów dotyczących psychologii, to świetne wydanie dla tych, co rozpoczynają przygodę z tą dziedziną nauki.

 • Marlena

  Prawdziwa skarbnica przedstawionej w przystępny sposób wiedzy nie tylko dla dzieci, lecz też dla rodziców, która z pewnością pochłonie ich na naprawdę długie godziny. Nie brakuje w niej opisów eksperymentów, zadań czy ćwiczeń pobudzających ciekawość. Bogato zilustrowana i przepełniona ciekawostkami. "Psychologia dla początkujących" to pozycja przedstawiająca funkcjonowanie ludzkiego umysłu i odpowiadająca na dużo nurtujących pytań. Doskonały wstęp do świata psychologii - niezależnie od tego czy masz kilka czy kilkadziesiąt lat. ;)

 • Klaudia

  Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak funkcjonuje mózg, w jaki sposób otaczający nas ludzie wpływają na nasze zachowanie, co losy się z organizmem podczas snu lub dlaczego pomagamy, ta książka ebook jest dla Ciebie. Odnajdziesz w niej odpowiedzi na wszystkie te zapytania i dużo innych interesujących kwestii dotyczących funkcjonowania człowieka. Myślę, że może zainteresować zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Cudownie ilustrowana i napisana wyjątkowo przejrzystym językiem, tłumacząc w łatwy sposób nawet skomplikowane mechanizmy.

 • Anonim

  To jest fantastyczna pozycja dla dzieci i młodzieży. Moim zdaniem też ucieszy dorosłych bo czasem i my potrzebujemy prostych odpowiedzi na trudne tematy. Książa jest wyjątkowo kolorowa, przeciąga, pobudza ciekawość i ma się ją ochotę czytać do końca. W treściwy sposób opisuje wszelkie zagadnienia psychologi wiec jest absolutnie pełna przydatnej wiedzy. Jak dla mnie 11/10. Wiola

 • optymistica

  Idealna pigułka wiedzy psychologicznej. Bardzo przystępna, obrazkowa forma a także łatwe opisy, będą bardzo pomocne dla dzieci i młodzieży, których te tematy interesują. Objaśnia tajniki naszego mózgu, różnic pomiędzy nami, daje porady pomocne w nauce! Ciekawostką będą również eksperymenty. Bardzo zalecam :)

 

 

Psychologia dla początkujących PDF transkrypt - 20 pierwszych stron:

 

Strona 1 08.09.2021 Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski Ilość godzin w roku szkolnym: 150 (3 godziny tygodniowo w klasie II i 2 w klasie III) Egzamin z kwalifikacji INF.02 – czerwiec-lipiec 2022 Podręczniki: - Reforma 2019. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych INF.02 - część 2. autorzy: Sylwia Osetek i Krzysztof Pytel Wydawnictwo: WSiP, Warszawa 2019 *- Akademia sieci Cisco - CCNA Exploration semestr 1 Podstawy sieci autorzy: Mark A.Dye, Rick McDonald, Anton W.Rufi Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa 2010 *- W drodze do CCNA cz.1 i 2 autor: Adam Józefiok Wydawnictwo: Helion Zeszyt: Notatnik akademicki A4, rachunkowy, min.60 kartkowy PenDrive 4GB (wskazany 16GB) Ołówek, linijka, gumka, (długopis wielokolorowy) Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski 1 Strona 2 08.09.2021 Formy sprawdzania wiedzy: kartkówki, testy kontrolne, sprawdziany-testy, ćwiczenia domowe, odpowiedzi ustne, testy semestralne i końcoworoczne. Obowiązek zaliczenia każdego działu Limit zaliczenia: 50% W czasie sprawdzianów w pracowni należy wyłączone telefony komórkowe położyć na półce nad swoim stanowiskiem W pracowni zajmujemy zawsze to samo miejsce Obowiązek przestrzegania Regulaminu pracowni komputerowej, głównie: - Uruchamianie i instalowanie programów TYLKO wskazanych przez nauczyciela - Zachowanie czystości na stanowisku komputerowym - Zgłaszanie wszystkich nieprawidłowości w pracowni nauczycielowi - Zachowanie ostrożności i zasad bhp na stanowisku zasilanym prądem elektrycznym Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski 2 Strona 3 08.09.2021 Podstawowe pojęcia z zakresu sieci komputerowych Sieć komputerowa (computer network) to grupa komputerów, zwanych hostami (hosts), i urządzeń sieciowych, zwanych węzłami (nodes), połączonych ze sobą przez medium transmisyjne (transmission medium) w sposób umożliwiający wymianę danych. Sieci komputerowe umożliwiają: • sprawną komunikację między węzłami sieci, • udostępnianie zasobów zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej; dotyczy to przestrzeni dyskowych oraz urządzeń, takich jak drukarki czy skanery, • udostępnianie oraz wyszukiwanie informacji, np. poprzez internetowe serwisy informacyjne, fora i blogi, a także wyszukiwarki internetowe, • współużytkowanie baz danych, Szczególnym rodzajem węzła jest brama • ograniczanie wydatków na zakup (gateway), która pośredniczy w komunikacji sprzętu, np. drukarek, skanerów, między sieciami. • zdalne uruchamianie i umożliwienie korzystania z aplikacji, np. gry, komputerowe. Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski Podstawowe pojęcia z zakresu sieci komputerowych Na sieci komputerowe składają się elementy sprzętowe oraz programowe. Do elementów sprzętowych sieci zaliczamy: Urządzenia transmisji - nośniki używane do transportu sygnałów biegnących przez sieć do ich miejsc docelowych. Najczęściej stosowanymi nośnikami są kable miedziane i światłowodowe. Nośniki mogą być również niematerialne, jak przestrzeń, przez którą są przesyłane światło lub fale radiowe. Urządzenia dostępu - są odpowiedzialne za formatowanie danych w taki sposób, aby nadawały się one do przesyłania w sieci. Odpowiadają także za umieszczanie danych w sieci oraz ich odbieranie. W sieci lokalnej urządzeniami dostępu są karty sieciowe. W sieciach rozległych urządzeniami dostępu są modemy. Urządzenia wzmacniania przesłanych sygnałów - urządzenia, które odbierają przesyłane sygnały, wzmacniają je i wysyłają z powrotem do sieci. W sieciach lokalnych tę funkcję pełni koncentrator, który umożliwia ponadto przyłączanie do sieci wielu urządzeń. Składnikami programowymi sieci są: Protokoły (protocols) - określają sposoby komunikowania się urządzeń; przykładem protokołu może być IP. Sterowniki urządzeń (drivers) - programy umożliwiające działanie urządzeniom, takim jak karty sieciowe. Oprogramowanie komunikacyjne (communication software) - korzysta ono z protokołów i sterowników do wymiany danych. Są to np. programy do udostępniania zasobów, programy przesyłania plików, programy do obsługi poczty elektronicznej, przeglądarki internetowe itp. Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski 3 Strona 4 08.09.2021 Podział ze względu na rodzaj medium sieciowego W zależności od rodzaju medium wyróżniamy sieci przewodowe i bezprzewodowe. W sieciach przewodowych (cable network) medium transmisyjnym może być kabel miedziany a nośnikiem danych jest sygnał elektryczny lub światłowód, w którym nośnikiem danych jest strumień światła o określonej długości. W sieciach bezprzewodowych (wireless network) medium transmisyjnym jest kanał radiowy, a nośnikiem danych są fale radiowe. Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski Podział ze względu na obszar działania sieci Sieci osobiste PAN (Personal Area Network) - sieci o zasięgu kilku metrów wykorzystywane np. do bezprzewodowego połączenia telefonu komórkowego ze słuchawką, komputera z myszką lub klawiaturą. Sieci lokalne LAN (Local Area Network) - sieci łączące użytkowników na niewielkim obszarze (pomieszczenie, budynek). W sieciach LAN prędkość przesyłania danych jest duża. Przykładem sieci lokalnej może być sieć szkolna. Sieci miejskie MAN (Metropolitan Area Network) - sieci o zasięgu miasta, najczęściej szybkie. Umożliwiają połączenia między sieciami lokalnymi uczelni, ośrodków naukowych – sieci akademickie (campus network), organów administracji i centrów przemysłowych. Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski 4 Strona 5 08.09.2021 Podział ze względu na obszar działania sieci Sieci rozległe WAN (Wide Area Network) - sieci, których zasięg przekracza granice miast, państw i kontynentów. Składają się z węzłów i łączących je łączy transmisyjnych, realizowanych za pomocą publicznej sieci komunikacyjnej, np. telefonicznej, kanałów satelitarnych, radiowych. Dostęp do sieci rozległej uzyskuje się przez dołączenie komputerów lub sieci lokalnych do węzłów sieci – przykładem jest sieć Internet. Bezprzewodowe sieci lokalne WLAN (Wireless Local Area Network), określanych jako sieci Wi-Fi (Wireless Fidelity). Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski Podział ze względu na grupy użytkowników sieci Intranet – to sieć komputerowa przeznaczona dla wąskiej grupy użytkowników np. w firmach lub organizacjach. Świadczy usługi poczty elektronicznej lub stron WWW. Sieć ta jest chroniona przed nieautoryzowanym dostępem z zewnątrz. Ekstranet (extranet) ma taką samą funkcjonalność jak intranet, ale jest udostępniany szerszej grupie autoryzowanych użytkowników, np. dostawcom, klientom firm. Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski 5 Strona 6 08.09.2021 Podział ze względu na usługi świadczone w sieci W zależności od usług świadczonych w sieci komputerowej wyróżnia się model sieci typu P2P oraz model sieci typu klient-serwer. Model P2P (peer to peer) - sieć równorzędna, charakteryzuje się tym, że w sieci usługi są dzielone między wiele równorzędnych hostów, bez pośrednictwa serwera. W modelu klient-serwer (client- server model) klient (odbiorca usługi) wysyła do serwera żądanie o udostępnienie usługi, a serwer (świadczący usługę) odpowiada na żądanie. Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski Podstawowe pojęcia z zakresu sieci komputerowych Profesjonalne urządzenia sieciowe, takie jak przełączniki, routery, serwery i inne, przystosowane są do montażu w specjalnych szafach dystrybucyjnych typu RACK występujących w wersji stojącej lub wiszącej. Standardowa szerokość urządzeń wynosi 19" (19 cali, 482 mm). Wysokość urządzeń określana jest w jednostkach U. 1 U oznacza urządzenie o wysokości 1,75" (44,5 mm). Każde urządzenie pracujące w sieci i każdy komputer ma przypisany identyfikator, który jednoznacznie identyfikuje go w sieci. Identyfikator taki nazywany jest adresem sieciowym (network address). W sieciach stosowane są różne systemy adresowania, np. w sieci internet obowiązują adresy IP, a w sieciach Ethernet każde urządzenie ma unikatowy adres fizyczny (MAC). Dane przed przesłaniem ich przez sieć dzielone są na mniejsze części, np. ramki lub pakiety, które łatwiej przesyłać. Każda z tych części zaopatrzona jest w adres miejsca źródłowego i docelowego. Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski 6 Strona 7 08.09.2021 Podstawowe pojęcia z zakresu sieci komputerowych Pytania sprawdzające: 1. Wymień media transmisyjne stosowane w sieci komputerowej 2. Czy w obrębie jednego pomieszczenia można założyć rozległą sieć komputerową (WAN)? Odpowiedź uzasadnij. 3. Podaj przykłady sieci, spełniające warunki zakwalifikowania do sieci PAN, LAN, MAN, WAN Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski 7 Strona 8 08.09.2021 Zasady bezpieczeństwa w sieci Internet jako sieć rozległa oferuje wiele usług, dostępnych dla każdego użytkownika. Najczęściej używane są: wyszukiwarki internetowe - do najbardziej popularnych wyszukiwarek należą: Google, Yahoo, Bing oraz standardowe wyszukiwarki portali internetowych, takich jak wp, interia, onet; komunikatory i czaty - do najpopularniejszych należą Messenger i Skype; rozrywka - gry w sieci, oglądanie zdjęć, czytanie wiadomości i książek, uczestnictwo w konkursach, i wiele innych form spędzania czasu w sieci; inne usługi – głównie e-usługi. Podobnie jak w życiu realnym również w internecie obowiązują zasady dobrego zachowania. Zasady te są nazywane netykietą i opisują formy przyzwoitego zachowania się w internecie. Wynikają one z ogólnych zasad przyzwoitości lub są odzwierciedleniem reguł niemożliwych do opisania w standardach ograniczeń technicznych. Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski Zasady bezpieczeństwa w sieci Najważniejsze zalecenia netykiety: • zakaz używania wulgaryzmów; • zakaz spamowania (m.in. wysyłania niechcianych wiadomości lub linków do stron) i wysyłania tzw. łańcuszków szczęścia; • zakaz wysyłania e-maili do wielu osób naraz z jawnymi adresami poczty elektronicznej; • zakaz pisania nie na temat; • zakaz floodowania, czyli wysłania tej samej wiadomości lub wielu różnych wiadomości w bardzo krótkich odstępach; • zakaz nagabywania osób, które sobie tego nie życzą; • zasady dotyczące znaków diakrytycznych - użytkownicy niektórych kanałów IRC nie życzą sobie używania polskich liter, natomiast na forach internetowych pisanie bez polskich znaków diakrytycznych bywa źle widziane; • zakaz ciągłego pisania wielkimi literami; • zakaz pisania naprzemiennie wielkich i małych liter; • nakaz używania emotikonów z rozwagą - mają być dodatkiem do tekstu, a nie główną treścią; • w dyskusjach, np. na forach internetowych, zwracanie się do użytkowników z użyciem ich pseudonimu (nicka) lub imienia, jeśli rozmówca wyraża na to zgodę (najczęściej zwracamy się do siebie „per ty", a nie w formie grzecznościowej, choć nie należy się również obawiać używania takiej formy). Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski 8 Strona 9 08.09.2021 Zasady bezpieczeństwa w sieci Do najczęściej wymienianych wad i zagrożeń internetu należą: anonimowość - może to być zaletą, ale również zagrożeniem; wirusy i inne rodzaje niechcianego oprogramowania - najlepsza ochrona to skuteczny i regularnie aktualizowany program antywirusowy lub program typu „internet security", spam – dla ochrony można używać filtrów antyspamowych; wyłudzenia – formą zabezpieczeń jest czytanie komentarzy innych użytkowników na temat danego sprzedawcy lub wybranie formy płatności przy odbiorze; uzależnienie - może mieć negatywne skutki zarówno mentalne, jak i powodować schorzenia, takie jak: fobie społeczne (lęk przed kontaktem z ludźmi w realnym świecie, strach przed opuszczeniem mieszkania), wady wzroku i postawy, ograniczona sprawność fizyczna, a także bezsenność, nerwica i depresja; piractwo komputerowe – konsekwencją są sankcje karne szkodliwe treści - możliwość dostępu do treści np. dotyczących przemocy, narkotyków, rasizmu; wirtualna prostytucja (np. webkamerki) utrata prywatności – zbierane informacje najczęściej do celów marketingowych mogą być wykorzystane w sposób niezgodny z planowanym przeznaczeniem i narazić go na nieprzyjemności, ujawnienie danych osobowych, a w konsekwencji również na starty materialne; cyberprzemoc - przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych; użytkownicy mogą paść ofiarą agresji online ze strony innych użytkowników, np. stalkingu, nękania. Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski Zasady bezpieczeństwa w sieci Wskazania (zalecenia) dla użytkowników systemu dotyczące bezpiecznego korzystania z komputera podłączonego do sieci Internet wykorzystywanego do pracy przez kilku użytkowników: 1. użytkownicy nie korzystają do codziennej pracy z konta administratora, 2. każdy z użytkowników do codziennej pracy używa własnego konta z ograniczonymi uprawnieniami, 3. konta wszystkich użytkowników komputera są zabezpieczone bezpiecznymi hasłami, 4. użytkownikom nie wolno udostępniać innym własnych haseł do kont, 5. system operacyjny jest regularnie aktualizowany lub włączona jest automatyczna aktualizacja systemu, 6. zasoby komputera są zabezpieczone przez oprogramowanie antywirusowe, 7. zainstalowany i działający program antywirusowy jest systematycznie aktualizowany, systematycznie aktualizowana jest również baza wirusów, 8. program antywirusowy pracuje w trybie monitora w czasie rzeczywistym, 9. komputer ma załączony firewall lub system zabezpieczony jest przed atakami z zewnątrz programem typu firewall, 10.nośniki zewnętrzne (płyty CD/DVD, pendrive i inne) przed użyciem przeskanować programem antywirusowym, 11.do przeglądania zasobów Internetu używać bezpiecznej przeglądarki, 12.należy z sposób bezpieczny i świadomy korzystać z zasobów Internetu (właściwie reagować na komunikaty systemu o zagrożeniach, nie otwierać maili i załączników nieznanego pochodzenia, nie odwiedzać podejrzanych stron itp...). Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski 9 Strona 10 08.09.2021 Zasady bezpieczeństwa w sieci Aby ograniczyć możliwość negatywnych konsekwencji korzystania z internetu, należy przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z internetu: 1. Nie podawać swoich prywatnych danych osobom poznanym w sieci. Nie udostępniać swoich prywatnych danych nieznanym osobom. 2. Nie spotykać się z osobami poznanymi przez internet. 3. Nigdy nie podawać komuś swojego hasła. 4. Wymyślić swój internetowy pseudonim (nick) i używać go w portalach społecznościowych. Nie ujawniać w nim daty urodzenia ani wieku, np. jan2005 czy ania16. 5. Nie wierzyć we wszystkie informacje przeczytane w sieci. 6. Nigdy nie umawiać się na spotkanie z nieznajomą osobą. 7. Nigdy nie używać webkamery podczas rozmowy z nieznaną osobą. 8. Nigdy nie wysyłać nieznajomym swoich zdjęć. 9. Nie dokuczać innym. 10.Nie odpowiadać na zaczepki w sieci. 11.Nie spędzać zbyt dużo czasu przy komputerze. Zbyt długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów. 12.Używać programów antywirusowych i antyspamowych. Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski Zasady bezpieczeństwa w sieci Zadania do wykonania: 1. Korzystając z dowolnego źródła w internecie odszukaj, co to są dane wrażliwe. Wynik zapisz do zeszytu. 2. Korzystając z dowolnego źródła w internecie odszukaj nazwy przynajmniej pięciu programów antywirusowych i antyspamowych. Informacje zapisz do zeszytu. 3. Wybierz internetowy pseudonim (nick), którego będziesz używać w portalach społecznościowych Opracowanie mgr inż. Antoni Skulski 10

O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!