Czytaj więcej:
Smiersz. Tajna broń Stalina. Sowiecki kontrwywiad wojskowy w II wojnie światowej okładka

Średnia Ocena:Smiersz. Tajna broń Stalina. Sowiecki kontrwywiad wojskowy w II wojnie światowej

Książka ebook ta stanowi wynik dziesięcioletnich badań autora i bazuje na ogromnej liczbie dokumentów a także wspomnień dostępnych wyłącznie po rosyjsku. Chociaż Smiersz formalnie istniał od wiosny 1943 roku do wiosny 1946 roku, twórca nie ogranicza się wyłącznie do tego okresu, ale przedstawia dziej sowieckiego kontrwywiadu wojskowego od jego początków w roku 1917, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1939–1941 a także pierwszego okresu zmagań niemiecko-sowieckich na froncie wschodnim (1941–1943), których efekt wpłynął wprost na decyzję o utworzeniu Smiersza. Twórca obszernie opisuje mało do tej pory poznane obszary aktywności sowieckiego kontrwywiadu jak tzw. „gry radiowe”, w których schwytanych oficerów niemieckich wykorzystywano do dezinformowania wywiadu niemieckiego; prowadzoną na masową skalę akcję weryfikacji („filtracji”) powracających z niewoli sowieckich żołnierzy; działalność osławionych jednostek „zaporowych” a także batalionów i kompanii karnych; prześladowania kadr Armii Czerwonej przed wojną i podczas jej trwania; infiltrację niemieckich szkół szpiegowskich i zwalczanie działalności obcego wywiadu; funkcjonowanie trybunałów wojennych i „Kolegium Specjalnego” NKWD sądzących zarówno czerwonoarmistów jak i obcokrajowców; udział Smiersza w sowietyzacji Europy Wschodniej i zwalczaniu podziemia antykomunistycznego; nieznane rozdziały ofensywy sowieckiej w Mandżurii i północnych Chinach latem 1945 r. a także rolę tajnych służb sowieckich podczas procesu hitlerowskich zbrodniarzy wojennych w Norymberdze w latach 1945–1946. Mimo ogromu informacji tekst czyta się znakomicie, bowiem twórca nierzadko odwołuje się do wspomnień, relacji a także dokumentów ukazujących dzieje konkretnych ludzi, najczęściej tragiczne: czerwonoarmistów wziętych do niewoli, uznanych wg prawa sowieckiego za „zdrajców ojczyzny” a także ich represjonowanych bliskich; niemalże nieprzebadane do tej pory kłopoty takie jak np. kwestia sowieckich „nieśmiertelników” i legitymacji wojskowych, czy życie seksualne oficerów Armii Czerwonej w warunkach wojennych i związana z tym obecność u ich boku tzw. frontowych żon.

Szczegóły
Tytuł Smiersz. Tajna broń Stalina. Sowiecki kontrwywiad wojskowy w II wojnie światowej
Autor: Birstein Vadim
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert
Rok wydania: 2013

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Smiersz. Tajna broń Stalina. Sowiecki kontrwywiad wojskowy w II wojnie światowej pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Smiersz. Tajna broń Stalina. Sowiecki kontrwywiad wojskowy w II wojnie światowej Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Smiersz. Tajna broń Stalina. Sowiecki kontrwywiad wojskowy w II wojnie światowej PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Jakub Sadowski

    Książka ebook bardzo ciekawa, została napisana w sposób zajmujący i solidny. Twórca wykonał kawał dobrej roboty zbierając taki bogaty materiał tekstowy. Z tego względu tą książkę czyta się jak dobrą opowieść sensacyjną, z tą tylko różnicą, że wszystko wydarzyło się naprawdę. Tak więc Smiersz to książka ebook tym bardziej godna polecenia.

  • Jarosław Szymura

    Książka ebook jest ciekawa. Zalecam każdemu . Nie oznacza to że podchodzę do niej bezkrytycznie . Książka ebook sprawia wrażenie niedokończonej prze autora . Nie znajdziemy tu informacji na temat działań Smiersza na ziemiach polskich po zakończeniu wojny przeciw podziemnemu państwu polskiemu ....Rola Smiersza w zwycięstwie sowieckim jest niezaprzeczalna . Funkcjonariusze Smiersza nie odznaczyli się jednak odwagą w bitwach. Odznaczyli się okrucieństwem względem żołnierzy swojej armii i względem ludności ZSRR a także krajów "wyzwalanych" przez

  • Denis

    Mało kto kojarzy tę nazwę, może ktoś kto czytał książki Fleminga. SMIERSZ to radziecki kontrwywiad, o którym nie ma tyle opowieści, legend i filmów jak o CIA, NSA czy MI6. A to raczej daje dużo do myślenia jeśli właśnie chodzi o kontrwywiad. Twórca książki zebrał wszystkie możliwe materiały, które mogłby w jakimś stopniu poszerzyc nasza widzę na temat tej specyficznej organizacji. Książka ebook jest arcyciekawa. Poznajemy w niej okoliczności powstania tej organizacji, jej rozwój i czasy największej świetności. Niektóre elementy mnie wręcz zaskoczyły, szczególnie jeśli chodzi o sposoby operacyjne SMIERSZU. Co tu wiele mówić, to co widzimy w filmach to są bajki w porównaniu z tym co działo się i losy się naprawdę. Zalecam gorąco wszystkim wielbicielom tematyki szpiegowskiej.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!