Czytaj więcej:
Tuwim. Wylękniony bluźnierca okładka

Średnia Ocena:Tuwim. Wylękniony bluźnierca

Nazywano go księciem poetów, debiut porównywano do debiutu Adama Mickiewicza, a dzieło jego życia 'Kwiaty polskie" zestawiano z Panem Tadeuszem. Spisał dużo wierszy i piosenek, które przeszły do legendy: "Miłość ci wszystko wybaczy" śpiewaną przez Hankę Ordonównę, "Grande Valse Brillante" w wykonaniu Ewy Demarczyk, "Wspomnienie" z muzyką Czesława Niemena. Jego "Ptasie radio" i "Lokomotywa" do dzisiaj nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej, "Bal w Operze" stale na nowo i z tą samą celnością omawia rzeczywistość Polski. A muzycy punkowi odkryli Tuwima anarchistę i alterglobalistę. Książka Mariusza Urbanka omawia meandry losu i kulisy twórczości Juliana Tuwima – poety, tekściarza kabaretowego, tłumacza, bibliofila, kolekcjonera, badacza i popularyzatora dziejów kultury.

Szczegóły
Tytuł Tuwim. Wylękniony bluźnierca
Autor: Urbanek Mariusz
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Rok wydania: 2013

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Tuwim. Wylękniony bluźnierca pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Tuwim. Wylękniony bluźnierca Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Tuwim. Wylękniony bluźnierca PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Agnieszka Łukasiewicz

  Kupiłam mężowi w prezencie, Przeczytał jednym tchem, polecam.

 • Dorota Tkacz

  Tuwim odkryty...

 • Jarr74

  Twórca wiedzie nas w swej biograficznej opowieści (używam tego określenia, gdyż nie jest to tylko suche i encyklopedyczne odzwierciedlenie słynnych powszechnie faktów) poprzez koleje i zakręty losu tego poety a także kluczowe wydarzenia z jego życia i kariery: od lat najmłodszych, przez pierwsze literackie próby, najciekawszy i najbardziej płodny okres dwudziestolecia międzywojennego a także działalności grupy „Skamander”, czasy emigracyjne ( Paryż, Lizbona, Rio de Janeiro, Świeży York) na kontrowersyjnym i ocierającym się, dla wielu, o narodową zdradę, powrocie do powojennej, komunistycznej już Polski kończąc. To właśnie ten epizod jego życia jest w lekturze szczególnie wyeksponowany i dla mnie osobiście zdecydowanie najciekawszy. Jest to bowiem element życia artysty, który rzuca zupełnie inne światło na jego życiową postawę i twórczość. Ponieważ o ile w odniesieniu do Władysława Broniewskiego (i jego przedwojenne, lewicowo- komunistyczne poglądy i sympatie ) rozgrzeszenie przychodzi łatwiej, to w przypadku Juliana Tuwima sprawa jest trudniejsza i mniej wyrazista.„Powrót do państwie oznaczał konieczność pisania i mówienia rzeczy, których wymagała od niego władza, skwapliwie egzekwując od poety zapłatę za każdy gest i pochwałę pod jego adresem”.

 • Aleksander Zacharewicz

  ksiazka bardzo ladnie i starannie wydana. interesujące zdjecia i ilustracje, dużo bardzo interesujących faktow o Tuwimie, a takze o dawnej Lodzi. czytajac te opisy, mmialem przed oczami film "Ziemia Obiecana".anegdoty o Tuwimie fascynujace!. nastepna ksiazka ktora zamowie, to beda wiersze Tuwima, a przede wszystkim Kwiaty Polskie. jestem bardzo zadowolony z zakupu!

 • Beata Grzywacz

  Julian Tuwim - postać fascynująca do tej pory.. Ta biografia jest dogłębnym i ciekawym portretem Tuwima jako wszechstronnego artysty, słynnego poety lecz też i człowieka. Jaki Julian Tuwim był naprawdę? Cóż, po przeczytaniu tej książki jeszcze inny niż myślałam, biografia zawiera interesujące, nieznane fakty z jego życiorysu.

 • anonymous

  Bardzo niezła lektura. Interesujący sposób przedstawienia sylwetki J. Tuwima w zupełnie nieszablonowy sposób. Polecam!

 • justyna203

  Idealnie napisana historia człowieka, nierzadko kojarzącego się tylko z utworami dla dzieci- zresztą fantastycznymi. Mariusz Urbanek ma idealny warsztat, pisze tak, że książka ebook wciąga jak kryminał, jednocześnie nie ucieka się do głupich uproszczeń czy mętnych założeń. Jest to historia i zasłużenie sławnego poety i człowieka, któremu przyszło żyć w ciężkim czasie. Przy okazji historii Tuwima jest to również nauka dla czytelników, żeby nie wyrywać się z negatywnymi opiniami dla wszystkich pisarzy publikujących po wojnie w Polsce.

 • Spooni

  Do tej pory Julian Tuwim był dla mnie głównie autorem wierszy dla dzieci, do których chętnie wracałam czytając książeczki swoim dzieciakom J . Natomiast obszerna biografia napisana przez Mariusza Urbanka zupełnie przemieniła moje wyobrażenia o Tuwimie. Książkę czyta się prosto i z ciekawością. Dzięki obszernym fragmentom jego utworów, licznym zdjęciom a także wywiadowi z przybraną córką, można dużo dowiedzieć się na temat tego jakim był człowiekiem, czym kierował się w życiu, można lepiej zapoznać się z jego twórczością i odkryć jego zwykłą, ludzką twarz. Jak ktoś lubi czytać biografie różnorakich artystów to warto zapoznać się z tą lekturą, zalecam :)

 • Kamila Gurowska

  Julian Tuwim kojarzony przede wszystkim z wierszami dla dzieci, był osoba kontrowersyjną, wzbudzającą dużo emocji (zarówno tych niezłych jak i złych). Biografia jest napisana mową przystępnym, zrozumiałym. Książka ebook wciągająca od pierwszej do ostatniej strony. Życie Juliana zaskakujące co jeszcze bardziej powoduje, że książkę chce się przeczytać. Jedynym minusem książki jest bardzo mała informacja o życiu prywatnym pisarza, lecz może to wynika z tego, że nie było jeszcze psich portali plotkarskich w tamtych czasach:P

 • Ekspert Empiku

  Julian Tuwim był bez wątpienia postacią wybitną w polskiej literaturze. Stworzył setki wierszy i piosenek, długich poematów i krótkich fraszek. Był także szalenie interesującą postacią poszukującą przez całe życie własnej tożsamości. Dla Polaków - za bardzo Żyd, dla Żydów - zdrajca dziedzictwa własnej nacji, dlatego poeta wciąż znajdował się na rozdrożu i nie potrafił znaleźć dla siebie miejsca. Mariusz Urbanek w wyjątkowy i barwny sposób omawia losy jednego z bodaj najistotniejszych autorów polskiej literatury XX wieku, który był kontrowersyjny, może nawet trochę szalony, lecz jednocześnie genialny, a jego wersy są aktualne do dziś.Jakub Serafin, empik Wrocław

 • Monika B

  Anarchista, alterglobalista, co do życia „Ptasie radio” powołał i „Lokomotywę” w ruch wprawił, a „Wiosną” omawiał strasznych „Mieszkańców”. Orędownik czarnego humoru a także Mistrz poezji dziecięcej – Julian Tuwim, bohater biografii „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”.Warsztat literacki i zawiłości życia prywatnego kontrowersyjnego artysty pokazuje Mariusz Urbanek, twórca życiorysu Władysława Broniewskiego a także Jana Brzechwy. Lekkim, zgoła aroganckim stylem opowiada o jednym, jakkolwiek by to zabrzmiało, z najpłodniejszych członków przedwojennych Skamandrytów. Przez pryzmat zachłyśnięcia się młodzieńczą witalnością, zamiłowania do miasta i człowieka maluje przed czytelnikiem świat pełen poezji, utworów dziecięcych, wodewili, tekstów piosenek, wpisując weń, z pewną dozą życzliwości, lecz przy zachowaniu roli obserwatora, dzieje Tuwima. Stworzył syntezę idealną – nie oddzielając poety od jego utworów wplótł w własne dzieło nić biograficzną. Myli się jednak ten, który w książce pdf Urbanka doszukiwać

 • Katarzyna

  Następna doskonała, wyjątkowo interesująca biografia pióra Mariusza Urbanka.Niesamowite, jak prostym mową udało się Urbankowi ukazać tak niejednoznaczny portret poety. Tuwim dużym poetą był. To nie ulega żadnej dyskusji. Był także niebanalnym, genialnym człowiekiem, któremu przyszło walczyć ze światem, samym sobą, który musiał żyć w niezwykle niełatwych czasach.Gorąco zachęcam do lektury. Niezależnie od tego, czy jesteście fanami twórczości Tuwima, czy wręcz przeciwnie. Po tę książkę warto sięgnąć. Jest to pozycja niezwykle nieźle napisana, zarówno pod wobec biograficznym, literackim jak i historycznym.

 • Timba

  Bardzo cenię sobie twórczość Juliana Tuwima, więc z radościa sięgnęłam po jego biografię. Zwłaszcza że Mariusz Urbanek jest uznanym biografem! I nie zawiódł mnie - to nie jest tylko biografia Juliana Tuwima, genialnego, nietuzinkowego człowieka, lecz to także wnikliwy obraz czasów, w których żył poeta! Idealna ksiażka, polecam!

 • Sosenka

  Julian Tuwim to postać słynna zwłaszcza starszym, z cudownych i prostych wierszy, wierszyków i rymowanek dla dzieci. Prawdopodobnie każdy czytał jego utwory, to właśnie jego prace dzieci wykorzystywały w konkursach recytatorskich i uroczystościach szkolnych. Jego bajki czytano na dobranoc i właściwie to właśnie one obok Brzechwy, wychowywały i uczyły. Mimo, że w wiele mniejszym stopniu, to jednak pozostało tak do dziś. Mało osób wie, że Tuwim to nazwisko obecne nie tylko w literaturze dziecięcej, lecz również i mnóstwo utworów dla dorosłych. Poeta był wszechstronny i tworzył dla różnorakich grup wiekowych, w zależności od tego co miał do przekazania i czym się aktualnie zajmował. Był nie tylko "Panem od wierszyków", lecz i buntownikiem, był uparty, przekorny i nie taki święty, jakim go widzimy przez jego utwory. Warto więc poznać go bliżej w tej ciekawej biografii.

 • Sosenka

  Julian Tuwim to postać słynna zwłaszcza starszym, z cudownych i prostych wierszy, wierszyków i rymowanek dla dzieci. Prawdopodobnie każdy czytał jego utwory, to właśnie jego prace dzieci wykorzystywały w konkursach recytatorskich i uroczystościach szkolnych. Jego bajki czytano na dobranoc i właściwie to właśnie one obok Brzechwy, wychowywały i uczyły. Mimo, że w wiele mniejszym stopniu, to jednak pozostało tak do dziś. Mało osób wie, że Tuwim to nazwisko obecne nie tylko w literaturze dziecięcej, lecz również i mnóstwo utworów dla dorosłych. Poeta był wszechstronny i tworzył dla różnorakich grup wiekowych, w zależności od tego co miał do przekazania i czym się aktualnie zajmował. Był nie tylko "Panem od wierszyków", lecz i buntownikiem, był uparty, przekorny i nie taki święty, jakim go widzimy przez jego utwory.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!